Miliardy pro nemocnice svěřil Palas neznámé firmě

Tomáš Netočný
6. 5. 2011 6:00
Externí konzultant koordinuje centrální nákupy pro nemocnice Moravskoslezského kraje

Ostrava - Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas z ČSSD se nevzdává plánu sloučit hospodaření krajských nemocnic a svěřit ho soukromým firmám.

Zastupitelé už sice zamítli jeho projekt vytvořit sloučením obří krajskou nemocnici řízenou lidmi napojenými na finanční skupinu Penta, v Palasových záměrech však stále hraje zásadní roli soukromý podnikatel, který pro tyto lidi pracoval.

Právě on má jako jediný externí konzultant krajského úřadu pod kontrolou dvě a půl miliardy korun z rozpočtu nemocnic. Palasův kraj ho najal pro centrální nákupy materiálu, služeb a vybavení.

Společné nákupy za stovky milionů korun mají přitom podle mnoha kritiků potenciálně velká korupční rizika.

S 200 tisíci na miliardy

Zmíněným poradcem je Michal Šlachta, majitel neznámé společnosti s ručením omezeným Admia Consult.

Nikdo další než Šlachta v této společnosti nemá podíl a obchody za miliardy tak oficiálně organizuje firma jednoho člověka se sídlem v Polance nad Odrou a základním jměním pouhých dvě stě tisíc korun.

Svou firmu založil Michal Šlachta v prosinci 2009 a hned krátce nato začal s krajem připravovat projekt centrálního nákupu pro osm krajských nemocnic.

Od začátku letošního roku má Michal Šlachta osm smluv o poskytování konzultačních a poradenských služeb. Smlouvy s ním uzavřelo sedm krajských nemocnic a moravskoslezské hejtmanství.

Právě centrální nákupy koordinované najatým poradcem Šlachtou jsou součástí Palasovy reformy krajského zdravotnictví.

Hejtman argumentuje tím, že reforma ušetří nemocnicím stovky milionů korun. Odpůrci jeho plánu však varují, že chce vytvořit nový prostor pro korupci a otevřít cestu k privatizaci nemocnic.

Všechny informace k dispozici

Přestože není zaměstnancem kraje, má Michal Šlachta přístup ke všem informacím o vybavení, rozpočtu a obchodům krajských nemocnic.

Vede dvě pracovní skupiny složené z ekonomických a technických náměstků nemocnic, školí jejich odborníky na informační technologie a připravuje nákupy pro zdravotnická zařízení.

Až do konce března navíc dělal stejnou práci pro pět nemocnic na východním Slovensku, ovládaných vlivnou finanční skupinou Penta.

Právě lidé spojení se soukromým zdravotnickým byznysem na Slovensku připravili pro Moravskoslezský kraj zmíněný projekt na sloučení nemocnic.

Proti projektu se však postavili v krajském zastupitelstvu jak opoziční občanští demokraté s lidovci, tak velká část zastupitelů z Palasovy ČSSD. Plán odmítlo i nejvyšší vedení sociálních demokratů, které sloučení krajských nemocnic hejtmanovi nedoporučilo.

Cesta ke korupci, říká odvolaný ředitel

Odpůrci Palasovy reformy se obávali privatizace lukrativních částí krajských nemocnic a možné korupce právě při nákupu zdravotnického materiálu a vybavení.

"Centralizované nákupy pro krajské nemocnice za miliardy korun dávají obrovský prostor korupci," uvedl pro Aktuálně.cz Martin Rais, dnes už bývalý ředitel nemocnice v Bílovci, jejímž jediným akcionářem je Moravskoslezský kraj.

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!

Martin Rais jako jediný z ředitelů osmi nemocnic zřizovaných krajem odmítl se Šlachtou podepsat smlouvu a krajská rada ho odvolala z funkce. Od začátku května je ve výpovědní lhůtě a přišel i o funkci předsedy představenstva nemocnice.

"Pro zdravotnická zařízení financovaná z veřejných rozpočtů nejsou centralizované nákupy dobrý nástroj, jak ušetřit peníze," říká Martin Rais. "Praxe ukázala, že to může fungovat u nemocnic v soukromém vlastnictví. Tam nikdo nemá zájem ulívat peníze pro sebe. U krajských a státních zařízení se však vždy zvýší tok peněz mimo zdravotnictví," dodává odvolaný ředitel.

Celé to zvládám sám

Šéfové ostatních nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem však zatím s Michalem Šlachtou spolupracují a poskytují mu potřebné informace.

"Ředitelé i jejich podřízení se chovají velmi vstřícně," potvrdil konzultant Šlachta. "Dostávám od nich všechny potřebné podklady. Nemocnice chápou, že centralizovanými nákupy mohou ušetřit."

V současné době připravuje nákup jednorázových operačních oděvů, spotřebních materiálů pro dialýzu, inkontinenčních prostředků a řeší likvidaci nemocničního odpadu.

"Nastavuji objektivní soutěžní podmínky," uvedl Michal Šlachta. "Ve své firmě nemám žádné zaměstnance a všechno zvládám sám. Přes den objíždím nemocnice a v noci to všechno zpracovávám."

Hejtman: Kraj nemocnice neřídí

Bezprostřední reakci Jaroslava Palase se Aktuálně.cz nepodařilo získat. Nezvedá mobilní telefon a na sms nereaguje.

Na otázku, proč hejtmanství najímá soukromé poradce pro nakládání s miliardami z rozpočtů krajských nemocnic, však už dříve odpověděl:

"Ani rada kraje, ani odbor zdravotnictví krajské nemocnice neřídí. Mají svoje manažery a těm mohou naše pracovní skupiny i soukromí poradci pomoci, jak ušetřit peníze," uvedl hejtman.

Jaroslav Palas prosazoval záměr sdružit krajské nemocnice na základě analýzy soukromé společnosti RGM Medical. Celou transformaci měl řídit šéf firmy Norbert Schellong a jeho lidé napojení na finanční skupinu Penta.

Analýza neprošla, poradce Šlachta ano

Právě Penta kontroluje soukromé nemocnice na východním Slovensku, pro které konzultant Šlachta dělal do března stejnou práci, jakou od začátku roku pro nemocnice Moravskoslezského kraje.

Michal Šlachta je také spoluautorem analýzy RGM Medical, podle které připravil hejtman Palas projekt sloučení nemocnic.

Krajští zastupitelé však hejtmanův plán odmítli a dali tím veřejně najevo nesouhlas s projektem, který mohl vést k privatizaci nemocnic.

"Ten záměr vedl ke spekulacím, zda má hejtman skutečně starost o krajské nemocnice, nebo zda ho k tomu vedou jiné úmysly," sdělil pro Aktuálně.cz sociálnědemokratický zastupitel Karel Sibinský, který je starostou největšího ostravského obvodu Ostravy - Jihu.

"Jednu bitvu hejtman prohrál, druhou však nevzdává a pokračuje ve svém plánu jinou cestou," řekl odvolaný ředitel nemocnice v Bílovci Martin Rais.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy