Miliardy pro nemocnice svěřil Palas neznámé firmě

Tomáš Netočný
6. 5. 2011 6:00
Externí konzultant koordinuje centrální nákupy pro nemocnice Moravskoslezského kraje

Ostrava - Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas z ČSSD se nevzdává plánu sloučit hospodaření krajských nemocnic a svěřit ho soukromým firmám.

Zastupitelé už sice zamítli jeho projekt vytvořit sloučením obří krajskou nemocnici řízenou lidmi napojenými na finanční skupinu Penta, v Palasových záměrech však stále hraje zásadní roli soukromý podnikatel, který pro tyto lidi pracoval.

Právě on má jako jediný externí konzultant krajského úřadu pod kontrolou dvě a půl miliardy korun z rozpočtu nemocnic. Palasův kraj ho najal pro centrální nákupy materiálu, služeb a vybavení.

Společné nákupy za stovky milionů korun mají přitom podle mnoha kritiků potenciálně velká korupční rizika.

S 200 tisíci na miliardy

Zmíněným poradcem je Michal Šlachta, majitel neznámé společnosti s ručením omezeným Admia Consult.

Nikdo další než Šlachta v této společnosti nemá podíl a obchody za miliardy tak oficiálně organizuje firma jednoho člověka se sídlem v Polance nad Odrou a základním jměním pouhých dvě stě tisíc korun.

Svou firmu založil Michal Šlachta v prosinci 2009 a hned krátce nato začal s krajem připravovat projekt centrálního nákupu pro osm krajských nemocnic.

Od začátku letošního roku má Michal Šlachta osm smluv o poskytování konzultačních a poradenských služeb. Smlouvy s ním uzavřelo sedm krajských nemocnic a moravskoslezské hejtmanství.

Právě centrální nákupy koordinované najatým poradcem Šlachtou jsou součástí Palasovy reformy krajského zdravotnictví.

Hejtman argumentuje tím, že reforma ušetří nemocnicím stovky milionů korun. Odpůrci jeho plánu však varují, že chce vytvořit nový prostor pro korupci a otevřít cestu k privatizaci nemocnic.

Všechny informace k dispozici

Přestože není zaměstnancem kraje, má Michal Šlachta přístup ke všem informacím o vybavení, rozpočtu a obchodům krajských nemocnic.

Vede dvě pracovní skupiny složené z ekonomických a technických náměstků nemocnic, školí jejich odborníky na informační technologie a připravuje nákupy pro zdravotnická zařízení.

Až do konce března navíc dělal stejnou práci pro pět nemocnic na východním Slovensku, ovládaných vlivnou finanční skupinou Penta.

Právě lidé spojení se soukromým zdravotnickým byznysem na Slovensku připravili pro Moravskoslezský kraj zmíněný projekt na sloučení nemocnic.

Proti projektu se však postavili v krajském zastupitelstvu jak opoziční občanští demokraté s lidovci, tak velká část zastupitelů z Palasovy ČSSD. Plán odmítlo i nejvyšší vedení sociálních demokratů, které sloučení krajských nemocnic hejtmanovi nedoporučilo.

Cesta ke korupci, říká odvolaný ředitel

Odpůrci Palasovy reformy se obávali privatizace lukrativních částí krajských nemocnic a možné korupce právě při nákupu zdravotnického materiálu a vybavení.

"Centralizované nákupy pro krajské nemocnice za miliardy korun dávají obrovský prostor korupci," uvedl pro Aktuálně.cz Martin Rais, dnes už bývalý ředitel nemocnice v Bílovci, jejímž jediným akcionářem je Moravskoslezský kraj.

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!

Martin Rais jako jediný z ředitelů osmi nemocnic zřizovaných krajem odmítl se Šlachtou podepsat smlouvu a krajská rada ho odvolala z funkce. Od začátku května je ve výpovědní lhůtě a přišel i o funkci předsedy představenstva nemocnice.

"Pro zdravotnická zařízení financovaná z veřejných rozpočtů nejsou centralizované nákupy dobrý nástroj, jak ušetřit peníze," říká Martin Rais. "Praxe ukázala, že to může fungovat u nemocnic v soukromém vlastnictví. Tam nikdo nemá zájem ulívat peníze pro sebe. U krajských a státních zařízení se však vždy zvýší tok peněz mimo zdravotnictví," dodává odvolaný ředitel.

Celé to zvládám sám

Šéfové ostatních nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem však zatím s Michalem Šlachtou spolupracují a poskytují mu potřebné informace.

"Ředitelé i jejich podřízení se chovají velmi vstřícně," potvrdil konzultant Šlachta. "Dostávám od nich všechny potřebné podklady. Nemocnice chápou, že centralizovanými nákupy mohou ušetřit."

V současné době připravuje nákup jednorázových operačních oděvů, spotřebních materiálů pro dialýzu, inkontinenčních prostředků a řeší likvidaci nemocničního odpadu.

"Nastavuji objektivní soutěžní podmínky," uvedl Michal Šlachta. "Ve své firmě nemám žádné zaměstnance a všechno zvládám sám. Přes den objíždím nemocnice a v noci to všechno zpracovávám."

Hejtman: Kraj nemocnice neřídí

Bezprostřední reakci Jaroslava Palase se Aktuálně.cz nepodařilo získat. Nezvedá mobilní telefon a na sms nereaguje.

Na otázku, proč hejtmanství najímá soukromé poradce pro nakládání s miliardami z rozpočtů krajských nemocnic, však už dříve odpověděl:

"Ani rada kraje, ani odbor zdravotnictví krajské nemocnice neřídí. Mají svoje manažery a těm mohou naše pracovní skupiny i soukromí poradci pomoci, jak ušetřit peníze," uvedl hejtman.

Jaroslav Palas prosazoval záměr sdružit krajské nemocnice na základě analýzy soukromé společnosti RGM Medical. Celou transformaci měl řídit šéf firmy Norbert Schellong a jeho lidé napojení na finanční skupinu Penta.

Analýza neprošla, poradce Šlachta ano

Právě Penta kontroluje soukromé nemocnice na východním Slovensku, pro které konzultant Šlachta dělal do března stejnou práci, jakou od začátku roku pro nemocnice Moravskoslezského kraje.

Michal Šlachta je také spoluautorem analýzy RGM Medical, podle které připravil hejtman Palas projekt sloučení nemocnic.

Krajští zastupitelé však hejtmanův plán odmítli a dali tím veřejně najevo nesouhlas s projektem, který mohl vést k privatizaci nemocnic.

"Ten záměr vedl ke spekulacím, zda má hejtman skutečně starost o krajské nemocnice, nebo zda ho k tomu vedou jiné úmysly," sdělil pro Aktuálně.cz sociálnědemokratický zastupitel Karel Sibinský, který je starostou největšího ostravského obvodu Ostravy - Jihu.

"Jednu bitvu hejtman prohrál, druhou však nevzdává a pokračuje ve svém plánu jinou cestou," řekl odvolaný ředitel nemocnice v Bílovci Martin Rais.

 

Právě se děje

Další zprávy