Majetek byl pro ně víc než rodina, zdůvodnil soudce až sedmileté tresty za milionové daňové úniky

ČTK ČTK
6. 5. 2016 14:09
Tresty od 5,5 až do 7 let vězení udělil soudce šesti podnikatelům za daňové úniky ve výši 35 milionů korun. Obžalovaní v Polsku, Maďarsku a na Slovensku nakupovali betonářskou ocel, olovo a zinek. Materiál pak dováželi do Česka, kde podle spisu ale neodváděli daň z přidané hodnoty. Soudce jim také zakázal podnikání, některým až na deset let. "Čím déle nebudou moci podnikat, tím více bude společnost chráněna," vysvětlil udělení až desetiletého zákazu činnosti. Soudce současně zrušil společnost Future Store, která se podle něj vedle trestné činnosti zabývala jen legalizací výnosů z trestné činnosti.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Ostrava - Krajský soud v Ostravě udělil šesti lidem za daňové úniky v hodnotě 35 milionů korun tresty v rozmezí od 5,5 do sedmi let. Jednu společnost - Future Store - zrušil. Podle senátu jsou odsouzení jako podnikatelé pro společnost nebezpeční a všem zakázal podnikání, v některých případech až na deset let. Soud navíc nechal obžalovaným zabavit majetek za několik milionů korun. Rozsudek je nepravomocný. Část skupiny se odvolala, další si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Stejně jako žalobce.

Soud projednával podvody spáchané v roce 2014. Obžalovaní v Polsku, Maďarsku a na Slovensku nakupovali betonářskou ocel, olovo a zinek. Materiál pak dováželi do Česka, kde podle spisu ale neodváděli daň z přidané hodnoty. Část skupiny tímto způsobem ale fungovala už od roku 2012. Podvody z období 2012 až 2013 bude řešit další obžaloba, kterou státní zástupce Michal Togner podal k soudu před měsícem. Týká se podvodů za zhruba 64 milionů korun.

Hlavou skupiny byl podle spisu bývalý taxikář Milan Buš, který od soudu odešel se sedmiletým nepodmíněným trestem, desetiletým zákazem činnosti, přišel i o dům a byt. Podle soudu to byl právě Buš, kdo vše řídil, do nezákonných transakcí vložil kapitál, stmeloval skupinu a inkasoval největší zisky.

Dokud se sypaly peníze, byli spokojení

Předseda senátu uvedl, že státnímu zástupci se podařilo obžalované usvědčit. Obhajobu šestice označil za vyvrácenou. Část obžalovaných se přiznala, jiní vše popřeli a tvrdili, že to byly běžné obchodní transakce. "Není možné, aby někdo z nich nevěděl, že jde o daňové podvody. Dokud se sypaly peníze, byli spokojení," řekl předseda senátu. Podle něj skupinu ovládala vidina zisku. "Mamon a majetek byl víc než rodina. Museli mít audiny, drahé hodinky, spoustu bot. Tak se nyní nedivte, že v Heřmanicích (ve věznici Ostrava-Heřmanice) budou stačit jen jedny," řekl soudce.

Rovněž uvedl, že se častěji setkává s případy, kdy hlavním principem podnikání je okradení státu. "Dnešní společnost tak žije. Je neskutečné, když někdo po dobu tří let takto pohrdá okolím a jinými slušnými podnikateli," řekl soudce, podle kterého jsou odsouzení jako podnikatelé nebezpeční. "Čím déle nebudou moci podnikat, tím více bude společnost chráněna," vysvětlil udělení až desetiletého zákazu činnosti.

Soudce současně zrušil Bušovu společnost Future Store, která se podle něj vedle trestné činnosti zabývala jen legalizací výnosů z trestné činnosti.

Žalobce je s rozsudkem spokojen. V závěrečné řeči sice požadoval přísnější tresty, vynesený verdikt ale označil za přiměřený a v regulích zákona. Společenská nebezpečnost odsouzených podle něj byla velká. "Daňová trestná činnost je v USA hodnocena jako nejzávažnější hned po vraždě. Když si představíte, že z daní jsou placeny školy, zdravotnictví, cesty, prakticky veškerý chod státu, tak si každý musí uvědomit, že nejde o bagatelní záležitost," uvedl Togner.

 

Právě se děje

Další zprávy