Likvidace lagun v Ostravě se protáhne, kalů je víc

ČTK ČTK
30. 11. 2011 6:37
Společnost Geosan je navíc v exekučním řízení
Geosan Group zřejmě požádá o posunutí termínu.
Geosan Group zřejmě požádá o posunutí termínu. | Foto: Jan Langer

Ostrava - Odtěžování ropných kalů z ostravských lagun po bývalé chemičce Ostramo se prodlouží a bude trvat minimálně ještě do konce příštího roku.

Společnost Geosan Group, která je vedoucím členem sdružení Čistá Ostrava, jež sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo, zřejmě požádá o posunutí termínu.

Dodatečný průzkum totiž ukázal, že v nyní odtěžované laguně číslo tři je zhruba o 70 tisíc tun kalů více než se původně předpokládalo, řekl ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo Josef Havelka.

Město státní zakázce nevěří

Právě Havelku si v úterý na své jednání pozvali ostravští radní, kteří chtějí vědět, jak budou práce na problematických lagunách dále pokračovat. Náměstek primátora Dalibor Madej (ODS) řekl, že důvěra města ve státní zakázku je nulová.

"Důvěra města v řízení této zakázky je neustále na bodu mrazu," uvedl Madej. Dodal, že i z dopisu, které město dostalo od premiéra Petra Nečase (ODS) vyplývá, že se termín likvidace lagun posune. Město to považuje za nepřijatelné. "Nastalo to už jednou za premiéra (Jana) Fischera, kdy se prodloužila zakázka o rok, teď to v podstatě nastane znovu," uvedl Madej.

Dodal, že radní se v úterý navíc dohodli, že město bude žádat po vládě přítomnost zástupce města na jakémkoliv dalším jednání o likvidaci lagun. Město chce znovu otevřít také téma kompenzací pro obyvatele. Po společnosti Geosan Group chce minimálně žádat příspěvek do svého Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším.

Podle Havelky sice společnost zatím žádost o prodloužení termínu sanace lagun nepodala, nicméně tato záležitost se bude řešit na kontrolním dnu příští čtvrtek. "Bude se řešit, jakým způsobem se vytěží v průběhu příštího roku 70 tisíc tun, o kterých nikdo nevěděl," uvedl Havelka.

Dodal, že do konce příštího roku by se měla laguna dotěžit. Podle Havelky se však jedná pouze o dílčí termín, protože konečná likvidace lagun potrvá déle. Paralelně se totiž začne pracovat na sanaci podložních zemin, které musí být vyčištěny od ropných produktů.

"Můžeme udělit firmě pokutu 250 milionů korun v okamžiku, kdy nesplní dílčí termín," uvedl Havelka. Podle něj k tomu v současnosti není důvod, protože podle původní smlouvy mělo být z lagun do konce letošního roku vytěženo asi 200 tisíc tun ropných kalů, což by mělo být hotovo 18. prosince.

Geosan je v exekučním řízení

Vyřízení samotného posunutí termínu kvůli dodatečným 70 tisíci tunám kalů bude trvat minimálně dva až tři měsíce, odtěžování se tak na konci roku na čas zastaví. "Bude se muset schválit i úložné místo přímo na laguně tak, aby se vyrobený výrobek dal chvíli skladovat," dodal Havelka.

Uvedl, že o prodloužení povolení na už nyní fungující skladovací prostory o další rok bude muset rozhodnout kraj. O kolik se státní zakázka případně prodraží, zatím Havelka nedokázal říct.

Společnost Geosan Group se minulý týden dostala do exekučního řízení kvůli pohledávce 74,6 milionu korun liberecké firmy Baltom, která se na likvidaci lagun až do letošního jara podílela. "Tato záležitost na vývoj práce na lagunách nemá žádný vliv," uvedl Havelka.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy