Likvidace lagun v Ostravě se protáhne, kalů je víc

ČTK ČTK
30. 11. 2011 6:37
Společnost Geosan je navíc v exekučním řízení
Geosan Group zřejmě požádá o posunutí termínu.
Geosan Group zřejmě požádá o posunutí termínu. | Foto: Jan Langer

Ostrava - Odtěžování ropných kalů z ostravských lagun po bývalé chemičce Ostramo se prodlouží a bude trvat minimálně ještě do konce příštího roku.

Společnost Geosan Group, která je vedoucím členem sdružení Čistá Ostrava, jež sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo, zřejmě požádá o posunutí termínu.

Dodatečný průzkum totiž ukázal, že v nyní odtěžované laguně číslo tři je zhruba o 70 tisíc tun kalů více než se původně předpokládalo, řekl ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo Josef Havelka.

Město státní zakázce nevěří

Právě Havelku si v úterý na své jednání pozvali ostravští radní, kteří chtějí vědět, jak budou práce na problematických lagunách dále pokračovat. Náměstek primátora Dalibor Madej (ODS) řekl, že důvěra města ve státní zakázku je nulová.

"Důvěra města v řízení této zakázky je neustále na bodu mrazu," uvedl Madej. Dodal, že i z dopisu, které město dostalo od premiéra Petra Nečase (ODS) vyplývá, že se termín likvidace lagun posune. Město to považuje za nepřijatelné. "Nastalo to už jednou za premiéra (Jana) Fischera, kdy se prodloužila zakázka o rok, teď to v podstatě nastane znovu," uvedl Madej.

Dodal, že radní se v úterý navíc dohodli, že město bude žádat po vládě přítomnost zástupce města na jakémkoliv dalším jednání o likvidaci lagun. Město chce znovu otevřít také téma kompenzací pro obyvatele. Po společnosti Geosan Group chce minimálně žádat příspěvek do svého Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším.

Podle Havelky sice společnost zatím žádost o prodloužení termínu sanace lagun nepodala, nicméně tato záležitost se bude řešit na kontrolním dnu příští čtvrtek. "Bude se řešit, jakým způsobem se vytěží v průběhu příštího roku 70 tisíc tun, o kterých nikdo nevěděl," uvedl Havelka.

Dodal, že do konce příštího roku by se měla laguna dotěžit. Podle Havelky se však jedná pouze o dílčí termín, protože konečná likvidace lagun potrvá déle. Paralelně se totiž začne pracovat na sanaci podložních zemin, které musí být vyčištěny od ropných produktů.

"Můžeme udělit firmě pokutu 250 milionů korun v okamžiku, kdy nesplní dílčí termín," uvedl Havelka. Podle něj k tomu v současnosti není důvod, protože podle původní smlouvy mělo být z lagun do konce letošního roku vytěženo asi 200 tisíc tun ropných kalů, což by mělo být hotovo 18. prosince.

Geosan je v exekučním řízení

Vyřízení samotného posunutí termínu kvůli dodatečným 70 tisíci tunám kalů bude trvat minimálně dva až tři měsíce, odtěžování se tak na konci roku na čas zastaví. "Bude se muset schválit i úložné místo přímo na laguně tak, aby se vyrobený výrobek dal chvíli skladovat," dodal Havelka.

Uvedl, že o prodloužení povolení na už nyní fungující skladovací prostory o další rok bude muset rozhodnout kraj. O kolik se státní zakázka případně prodraží, zatím Havelka nedokázal říct.

Společnost Geosan Group se minulý týden dostala do exekučního řízení kvůli pohledávce 74,6 milionu korun liberecké firmy Baltom, která se na likvidaci lagun až do letošního jara podílela. "Tato záležitost na vývoj práce na lagunách nemá žádný vliv," uvedl Havelka.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy