Kraj uvolní milion korun na pomoc lidem z Frenštátu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 2. 2013 13:05
Kraj chce zároveň ocenit tři hasiče, zdravotníka a policistu, kteří na místě zasahovali
Foto: Ludvík Hradilek

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) - Moravskoslezský kraj přispěje rodinám, které přežily výbuch a následný požár v panelovém domě ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Radní z rezervy v rozpočtu kraje na to uvolnili milion a dvacet tisíc korun. Řekl to hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Každý z dvanácti přeživších tak od kraje přímo na účet dostane 85 tisíc. "Jsou to prostředky, které by měly sloužit k okamžitému návratu do života," uvedl Novák. Dodal, že peníze mohou lidé použít k libovolnému účelu.

Kraj chce zároveň ocenit tři hasiče, zdravotníka a policistu, kteří na místě zasahovali. Kromě pamětní medaile a čestného uznání dostanou odměnu deset tisíc.

"Chtěl bych vyjádřit solidaritu všem lidem, které toto neštěstí zasáhlo. Přestože jim nedokážeme nahradit osobní ztráty a zmírnit jejich utrpení nad ztrátou či zraněním jejich blízkých, můžeme jim alespoň částečně pomoci překonat majetkové škody," uvedl hejtman.

Na speciálním kontě, které radnice zřídila před týdnem, je dnes už přes 13 milionů korun, o 1,5 milionu více než v pondělí. Peníze mají pomoci lidem, kteří tragédii přežili.

Pomoc míří z celé republiky a finanční podporu přislíbila i některá města a obce, musejí ji však ještě schválit zastupitelstva. Peníze tak na konto teprve dorazí. Například frýdecko-místečtí zastupitelé už v pondělí schválili příspěvek 100 000 korun.

Prohlédněte si fotografie z místa výbuchu:

Demolice zničeného domu začala v neděli a měla by stát okolo čtyř až šesti milionů korun. Frenštát na ni vyčlenil milion, pomoc přislíbila vláda.

Kraj chce s financováním demolice rovněž pomoci. Přesnou částku zatím nevyčíslil, rozhodne o ní až po demolici. Uhradit chce minimálně třetinu nákladů.

Podle hejtmana záchranáři na místě odvedli špičkovou práci. "Oceněné členy jednotek integrovaného záchranného systému vybrali především jejich velitelé. Byli to lidé, kteří byli bezprostředně přítomni, a dva z dobrovolných hasičů, kteří budou oceněni, byli u zásahu jako první, přičemž jeden z nich utrpěl i relativně vážná zranění," podotkl Novák.

Chystá se ekumenická bohoslužba

Dům s šesti byty explodoval nad ránem v neděli 17. února. Podle hasičů vybuchl plyn. Policie stále prioritně pracuje s verzí, že dům vyhodil do povětří problémový obyvatel přízemního bytu.

Sedmapadesátiletý Antonín B. se zřejmě mstil za to, že kvůli dluhům o byt přišel. V osudnou neděli se měl podle informací ČTK definitivně vystěhovat.

Při explozi a následném požáru zemřelo šest lidí, s identifikací některých ostatků musely pomoci analýzy DNA. Kromě pravděpodobného viníka přišly o život také dvě ženy a tři děti.

Dalších 11 lidí bylo zraněno, tři z nich stále zůstávají v ostravské fakultní nemocnici. Pohřby obětí jsou naplánovány na středu a pátek, na neděli se chystá ekumenická bohoslužba, při níž veřejnost může uctít památku obětí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy