Kraj uvolní milion korun na pomoc lidem z Frenštátu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 2. 2013 13:05
Kraj chce zároveň ocenit tři hasiče, zdravotníka a policistu, kteří na místě zasahovali
Foto: Ludvík Hradilek

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) - Moravskoslezský kraj přispěje rodinám, které přežily výbuch a následný požár v panelovém domě ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Radní z rezervy v rozpočtu kraje na to uvolnili milion a dvacet tisíc korun. Řekl to hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Každý z dvanácti přeživších tak od kraje přímo na účet dostane 85 tisíc. "Jsou to prostředky, které by měly sloužit k okamžitému návratu do života," uvedl Novák. Dodal, že peníze mohou lidé použít k libovolnému účelu.

Kraj chce zároveň ocenit tři hasiče, zdravotníka a policistu, kteří na místě zasahovali. Kromě pamětní medaile a čestného uznání dostanou odměnu deset tisíc.

"Chtěl bych vyjádřit solidaritu všem lidem, které toto neštěstí zasáhlo. Přestože jim nedokážeme nahradit osobní ztráty a zmírnit jejich utrpení nad ztrátou či zraněním jejich blízkých, můžeme jim alespoň částečně pomoci překonat majetkové škody," uvedl hejtman.

Na speciálním kontě, které radnice zřídila před týdnem, je dnes už přes 13 milionů korun, o 1,5 milionu více než v pondělí. Peníze mají pomoci lidem, kteří tragédii přežili.

Pomoc míří z celé republiky a finanční podporu přislíbila i některá města a obce, musejí ji však ještě schválit zastupitelstva. Peníze tak na konto teprve dorazí. Například frýdecko-místečtí zastupitelé už v pondělí schválili příspěvek 100 000 korun.

Prohlédněte si fotografie z místa výbuchu:

Demolice zničeného domu začala v neděli a měla by stát okolo čtyř až šesti milionů korun. Frenštát na ni vyčlenil milion, pomoc přislíbila vláda.

Kraj chce s financováním demolice rovněž pomoci. Přesnou částku zatím nevyčíslil, rozhodne o ní až po demolici. Uhradit chce minimálně třetinu nákladů.

Podle hejtmana záchranáři na místě odvedli špičkovou práci. "Oceněné členy jednotek integrovaného záchranného systému vybrali především jejich velitelé. Byli to lidé, kteří byli bezprostředně přítomni, a dva z dobrovolných hasičů, kteří budou oceněni, byli u zásahu jako první, přičemž jeden z nich utrpěl i relativně vážná zranění," podotkl Novák.

Chystá se ekumenická bohoslužba

Dům s šesti byty explodoval nad ránem v neděli 17. února. Podle hasičů vybuchl plyn. Policie stále prioritně pracuje s verzí, že dům vyhodil do povětří problémový obyvatel přízemního bytu.

Sedmapadesátiletý Antonín B. se zřejmě mstil za to, že kvůli dluhům o byt přišel. V osudnou neděli se měl podle informací ČTK definitivně vystěhovat.

Při explozi a následném požáru zemřelo šest lidí, s identifikací některých ostatků musely pomoci analýzy DNA. Kromě pravděpodobného viníka přišly o život také dvě ženy a tři děti.

Dalších 11 lidí bylo zraněno, tři z nich stále zůstávají v ostravské fakultní nemocnici. Pohřby obětí jsou naplánovány na středu a pátek, na neděli se chystá ekumenická bohoslužba, při níž veřejnost může uctít památku obětí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy