Kotlíkové dotace: Podniky přispějí kraji 10 milionů

ČTK ČTK
24. 9. 2012 18:26
K penězům firem kraj v příštím roce plánuje přidat dalších 15 milionů korun
Třinecké železárny.
Třinecké železárny. | Foto: Třinecké železárny

Ostrava - Celkem deseti miliony korun přispějí čtyři průmyslové podniky Moravskoslezskému kraji na program zaměřený na výměnu starých kotlů za nové šetrné k životnímu prostředí.

Kraj dosud o takzvanou kotlíkovou dotaci požádala necelá tisícovka lidí. K penězům firem kraj v příštím roce plánuje přidat dalších 15 milionů korun.

K dispozici tedy nově bude mít celkem 25 milionů korun a stejnou částku by dle společné dohody mělo na program uvolnit i ministerstvo životního prostředí, řekl v pondělí novinářům náměstek hejtmana Miroslav Novák (ČSSD).

Pilotní program kraje a ministerstva životního prostředí se spustil letos v únoru a lidé mohli získat dotaci 60 000 korun. V kraji s dlouhodobě nejhorší kvalitou ovzduší v zemi byl o příspěvek takový zájem, že kraj už první den musel příjem žádostí pozastavit. Na dotované kotle bylo tehdy vyčleněno 20 milionů korun, kraj a ministerstvo se o náklady podělily rovným dílem.

Dotace byla snížena na 40 000 korun

Kvůli úspěchu programu se kraj rozhodl v projektu pokračovat a další žádosti začal přijímat letos v červnu. Dotaci však snížil na 40 000 korun. Na ekologické kotle je připraveno celkem 40 milionů korun a uspokojena tak může být tisícovka žadatelů, zatím v této výzvě požádalo o příspěvek téměř 650 osob.

Z firem přispěl nejvíce ArcelorMittal Ostrava (AMO), který je největším znečišťovatelem v regionu, a to pěti miliony korun. Po dvou milionech přispěly společnosti OKD a Třinecké železárny a milion korun věnoval na kotlíkové dotace ČEZ.

"Považujeme se také za občana tohoto regionu, takže cokoliv, co pomůže ovzduší a životnímu prostředí v regionu, tak se na tom chceme podílet. Tohle nám připadalo jako dobrá možnost," uvedl generální ředitel AMO Tapas Rádžderkar. Kraj v pondělí zároveň otevřeným dopisem vyzval další firmy působící v regionu, aby program finančně rovněž podpořily.

Právě lokální topeniště patří ke zdrojům znečištění, které se významným způsobem podílejí na kvalitě ovzduší. Tuhými palivy topí v Moravskoslezském kraji zhruba 55 000 domácností, které jsou rozmístěny na malé ploše.

Podle oficiálních výsledků sčítání lidu má právě Moravskoslezský kraj nejvyšší hustotu kotlů. Podle odborníku je navíc investice do domácích topenišť nejekonomičtější. Propočty ukazují, že jedna koruna vynaložená na lokální topeniště je rovna pěti korunám investovaným na ekologická opatření v průmyslu.

 

Právě se děje

Další zprávy