Karviná se dohodla na spalovně, kraj jí dá 80 milionů

ČTK ČTK
8. 3. 2011 18:17
Proti spalovně vzniklo ve městě se znečištěným ovzduším už několik petic
Pohled do kotle. Při teplotě alespoň 850°C zde může shořet až 15 tun odpadu za hodinu.
Pohled do kotle. Při teplotě alespoň 850°C zde může shořet až 15 tun odpadu za hodinu. | Foto: Ondřej Besperát

Karviná - Osmdesát milionů korun dostane do roku 2015 Karviná od Moravskoslezského kraje na projekty týkající se ochrany přírody a zdraví obyvatel.

Je to jedna z podmínek, za kterých bude město podporovat vybudování spalovny na svém území. Memorandum s krajem v úterý schválili karvinští zastupitelé. O souhlasu se spalovnou rozhodli už v květnu 2007, nyní se jen upřesňují podmínky.

Město v memorandu mimo jiné prohlašuje, že budou-li vyloučeny či alespoň minimalizovány případné dopady na životní prostředí či zdraví obyvatel, považuje vybudování spalovny za přínosné s ohledem na zlepšení nakládání s komunálními odpady a bude projekt plně podporovat. Kraj například prohlašuje, že město podpoří v jeho snaze o dopravní obchvat.

Karviná stavbu spalovny podmiňuje řadou požadavků

"Memorandum není souhlasem nebo nesouhlasem se stavbou. Je deklarací toho, že kraj splní podmínky, kterými Karviná svůj dřívější souhlas s umístěním spalovny na území města podmínila," uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

"K podmínkám z roku 2007 přibyly ovšem později další konkrétní požadavky města," vysvětlila Swiderová. Karviná podle mluvčí požadovala dotace do ekologických programů a zlepšení životního prostředí ve městě, poloviční cenu za svoz a likvidaci odpadů, výraznější podíl na rozhodování v rámci společnosti KIC Odpady, která bude spalovnu provozovat, a také výraznou podporu kraje u státu ohledně stavby obchvatu Karviné. "A toto je součástí schváleného memoranda," dodala Swiderová.

V krajské spalovně se má likvidovat odpad z největších moravskoslezských měst - Ostravy, Karviné, Havířova, Opavy a Frýdku-Místku. Kraj ji chce za pět miliard korun postavit do roku 2015. Má vyrůst v místě bývalého Dolu Barbora.

Proti vybudování spalovny vzniklo několik peticí a protestují proti ní i některé obce v okolí Karviné. Lidé se obávají především zhoršení ovzduší, které patří v karvinském regionu k nejhorším v Evropě.

Podle zástupců společnosti KIC Odpady výstavba spalovny nezhorší znečištění ovzduší, protože se odstaví jiné tepelné zdroje. Znečištění je údajně na úrovni čistější plynové elektrárny. Teď probíhá řízení o umístění stavby a připravuje se nejvhodnější způsob financování.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, dnes schválila vláda. Zákon má platit od července, posoudí ho parlament

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy