Karviná se dohodla na spalovně, kraj jí dá 80 milionů

ČTK ČTK
8. 3. 2011 18:17
Proti spalovně vzniklo ve městě se znečištěným ovzduším už několik petic
Pohled do kotle. Při teplotě alespoň 850°C zde může shořet až 15 tun odpadu za hodinu.
Pohled do kotle. Při teplotě alespoň 850°C zde může shořet až 15 tun odpadu za hodinu. | Foto: Ondřej Besperát

Karviná - Osmdesát milionů korun dostane do roku 2015 Karviná od Moravskoslezského kraje na projekty týkající se ochrany přírody a zdraví obyvatel.

Je to jedna z podmínek, za kterých bude město podporovat vybudování spalovny na svém území. Memorandum s krajem v úterý schválili karvinští zastupitelé. O souhlasu se spalovnou rozhodli už v květnu 2007, nyní se jen upřesňují podmínky.

Město v memorandu mimo jiné prohlašuje, že budou-li vyloučeny či alespoň minimalizovány případné dopady na životní prostředí či zdraví obyvatel, považuje vybudování spalovny za přínosné s ohledem na zlepšení nakládání s komunálními odpady a bude projekt plně podporovat. Kraj například prohlašuje, že město podpoří v jeho snaze o dopravní obchvat.

Karviná stavbu spalovny podmiňuje řadou požadavků

"Memorandum není souhlasem nebo nesouhlasem se stavbou. Je deklarací toho, že kraj splní podmínky, kterými Karviná svůj dřívější souhlas s umístěním spalovny na území města podmínila," uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

"K podmínkám z roku 2007 přibyly ovšem později další konkrétní požadavky města," vysvětlila Swiderová. Karviná podle mluvčí požadovala dotace do ekologických programů a zlepšení životního prostředí ve městě, poloviční cenu za svoz a likvidaci odpadů, výraznější podíl na rozhodování v rámci společnosti KIC Odpady, která bude spalovnu provozovat, a také výraznou podporu kraje u státu ohledně stavby obchvatu Karviné. "A toto je součástí schváleného memoranda," dodala Swiderová.

V krajské spalovně se má likvidovat odpad z největších moravskoslezských měst - Ostravy, Karviné, Havířova, Opavy a Frýdku-Místku. Kraj ji chce za pět miliard korun postavit do roku 2015. Má vyrůst v místě bývalého Dolu Barbora.

Proti vybudování spalovny vzniklo několik peticí a protestují proti ní i některé obce v okolí Karviné. Lidé se obávají především zhoršení ovzduší, které patří v karvinském regionu k nejhorším v Evropě.

Podle zástupců společnosti KIC Odpady výstavba spalovny nezhorší znečištění ovzduší, protože se odstaví jiné tepelné zdroje. Znečištění je údajně na úrovni čistější plynové elektrárny. Teď probíhá řízení o umístění stavby a připravuje se nejvhodnější způsob financování.

 

Právě se děje

Další zprávy