Za projetí přejezdu ve Studénce uložil soud 100 tisíc. Řidič prorazil závory tři vteřiny před vlakem

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2015 14:32
Soud ve středu potrestal portugalského řidiče kamionu, který v říjnu vjel na červenou na železniční přejezd ve Studénce na Novojičínsku, prorazil závory a ujel z místa. Devětadvacetiletý José Augusto Costa Goncalves, který byl propuštěn z vazby, má zaplatit pokutu 100 tisíc korun a nesmí v Česku 2,5 roku řídit. Stejný soud ve středu prodloužil vazbu polskému řidiči, do jehož kamionu narazil ve Studénce vlak v červenci. Zemřeli tehdy tři lidé.
Železniční přejezd ve Studénce.
Železniční přejezd ve Studénce. | Foto: Ondřej Netočný

Nový Jičín - Okresní soud v Novém Jičíně ve středu uložil trest 100 tisíc korun a zákaz řízení v Česku na 2,5 roku portugalskému řidiči kamionu. Devětadvacetiletý José Augusto Costa Goncalves v říjnu vjel na železniční přejezd v době, kdy svítil červeně.

Řidič odjel s kamionem z přejezdu po proražení závory, tři sekundy nato projel vlak rychlostí 140 kilometrů v hodině. Nikomu se nic nestalo.

V červenci podobná událost na stejném místě skončila tragicky. Do polského kamionu tehdy narazil ve vysoké rychlosti vlak Pendolino. Nehodu nepřežili tři lidé a dvě desítky utrpěly zranění. Řidič je ve vazbě, ve středu mu ji rovněž novojičínský soud prodloužil.

Soudce okresního soudu Jaromír Pšenica měl původně rozhodovat o vazbě i v případě portugalského řidiče, nakonec ho rovnou potrestal trestním příkazem, který nabyl právní moci. "K nebezpečnosti jeho jednání není potřeba nic dodávat," řekl Pšenica. Dodal, že škodu okolo 30 tisíc korun vzniklou poškozením závory muž uhradil.

Řidič: Červená blikala jen krátce

Potrestaný řidič ve vazbě strávil necelé dva měsíce. "Je to normální člověk. Jenom udělal velkou chybu," řekl u soudu jeden z jeho advokátů. Podle něj řidič tvrdí, že červená světla blikala jen krátce a hned spadly závory.

To ale vylučuje kamerový záznam, který ukazuje, že červená světla svítila delší dobu. Advokát řekl, že jeho klient nebyl schopen vysvětlit, proč z místa ujel. "Řekl, že to byl zkrat," doplnil.

Muž podle něj navíc celou dobu vazby nebyl s kontaktu s rodinou. V Portugalsku má těhotnou partnerku. O předcházející nehodě, kdy na stejném přejezdu do uvízlého kamionu narazil vlak, se portugalský řidič dozvěděl podle svého advokáta ve vazbě.

Soud prodloužil vazbu druhému řidiči

Polský řidič Slawomir Wojciech Sondaj na železniční přejezd vjel na červenou 22. července. V kolejišti jej s autem uvěznily závory. Krátce na to do kamionu narazilo ve vysoké rychlosti pendolino. Tři lidé nehodu nepřežili, dvě desítky dalších utrpěly zranění. Ze zavinění nehody policie obvinila polského řidiče, který vyvázl bez zranění.

Obžalovanému ve středu soudce prodloužil vazbu. "Soud má obavu, že by se mohl vyhýbat trestnímu řízení," řekl Pšenica. "Obžalovaný je cizinec, hrozí mu vysoký trest. Navíc nám sdělil, že v Polsku prodal byt, takže se vlastně ani nemá kam vrátit," řekl. Dodal, že u řidiče v mezinárodní dopravě navíc hrozí i to, že by se skrýval na neznámém místě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy