Jak se zbavit kalů v Ostravě? Převezou se do Litvínova

ČTK ČTK
4. 10. 2011 20:07
Konečnou stanicí odpadu má být cementárna na Litoměřicku
Při čištění lagun několikrát uniklo do ovzduší velké množství nebezpečných oxidů síry.
Při čištění lagun několikrát uniklo do ovzduší velké množství nebezpečných oxidů síry. | Foto: Ondřej Besperát

ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě začala firma Geosan Group převážet na skládku společnosti Celio v Litvínově.

Následně má být spáleno v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku. Informovala o tom mluvčí Geosanu Vlasta Končelová.

Plán firmy vyvézt 110 000 tun toxických kalů do severních Čech v srpnu zásadně odmítl Ústecký kraj, nyní ale firma splnila všechny podmínky k uskladnění a spálení odpadu.

Končelová uvedla, že palivo se postupně nakládá do speciálních kovových krytých kontejnerů, které do Litvínova převážejí vlaky. "V současnosti odvážíme denně z lagun jeden vlak paliva, což znamená 66 kontejnerů o celkové hmotnosti cca 1320 tun," uvedl v tiskové zprávě výrobní ředitel Geosan Group Jiří Šalda. Přeprava je naplánována tak, aby bylo veškeré palivo odvezeno do konce letošního roku.

Ústecký kraj: Nemohli jsme nevyhovět

Skládka společnosti Celio v Litvínově dostala od Krajského úřadu Ústeckého kraje povolení palivo skladovat.

"Krajský úřad udělil Celiu požadovanou změnu integrovaného povolení. Využil všech možností k tomu, aby byly stanovené podmínky co nejpřísnější a bude jejich dodržování důsledně sledovat," řekla mluvčí kraje Magdaléna Hanáčková. Úřad podle ní nemohl žádosti o změnu povolení nevyhovět, pokud společnost splnila všechny podmínky.

Vedení Ústeckého kraje se proti plánu spalovat kaly v regionu ohradilo v srpnu. Záměr prý provází celá řada nevyjasněných a diskutabilních aspektů.

"Musíme v této souvislosti bez kompromisů a opakovaně trvat na tom, že Ústecký kraj v žádném případě nemůže přijmout řešení, které spočívá v pouhém přesunutí problému z jednoho ekologicky postiženého kraje na druhý," uvedla v srpnu hejtmanka Jana Vaňhová.

Nespokojení jsou i Ostravané. Kvůli pachu a hluku při čištění

První etapa sanace lagun bude podle Šaldy dokončena řádně a bez negativních vlivů na životní prostředí. Při čištění lagun však v poslední době několikrát uniklo do ovzduší velké množství nebezpečných oxidů síry. Hrozí za to až sedmimilionová pokuta. 

Podívejte se na likvidaci ostravských lagun:

Radnice ostravského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz navíc kvůli tomu podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení.

Laguny po bývalé chemičce Ostramo, která byla v provozu celé minulé století, jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Bylo v nich uloženo téměř 200 000 tun ropných kalů vyprodukovaných jako odpad z chemičky.

Po laguně lesopark?

Geosan Group je vedoucím členem sdružení Čistá Ostrava, které sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo. Čištění lagun provázejí stálé problémy, obyvatele v okolí obtěžuje hluk, prach i zápach. Samotné laguny mají být odtěženy do konce letošního roku, podle mluvčího Čisté Ostravy Lubomíra Zabavíka je už pryč více než polovina tekutého obsahu.

Pak bude následovat vyčištění 600 000 tun kontaminované zeminy a podzemní vody na ploše deseti hektarů. Po zalesnění se má oblast změnit v lesopark.

 

Právě se děje

před 34 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy