Iráčtí migranti z Přístavu se přestěhují do bytů v Těšíně. Město má s uprchlíky staleté zkušenosti

ČTK ČTK
25. 4. 2016 10:16
Čtyři byty v Českém Těšíně na Karvinsku zajistila Slezská diakonie skupině devatenácti iráckých uprchlíků. Ti by se do bytů měli nastěhovat v úterý. V současné době jsou migranti v Areálu Přístav v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. V regionu pobývají čtyři rodiny uprchlíků. Dospělí jsou ve věku od 19 do 69 let a osm dětí od dvou do 16 let.
Devatenáct iráckých uprchlíků se přestěhuje do čtyřech bytů v Českém Těšíně. (Ilustrační foto)
Devatenáct iráckých uprchlíků se přestěhuje do čtyřech bytů v Českém Těšíně. (Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Ostrava - Devatenáctičlenná skupina iráckých křesťanských uprchlíků, kteří pobývají v Areálu Přístav v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se v úterý přestěhuje do bytů. "Zajištěny jsou pro ně čtyři byty na různých místech v Českém Těšíně na Karvinsku," upřesnil Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, která se o uprchlíky v regionu stará.

"V uplynulém týdnu se dělaly v bytech ještě drobné úpravy, úklid. Bylo třeba je zařídit nábytkem a dalším nutným domácím vybavením. Poslední přípravy na stěhování budou ukončeny dnes (v pondělí)," uvedl Kašpárek.

Při výběrů bytů hrála roli jednak jejich velikost, aby nové zázemí odpovídalo počtu členů iráckých rodin, jednak vzdálenost bytů od sebe, protože Slezská diakonie bude s lidmi dále pracovat a pomáhat jim s integrací do společnosti. Do školy by irácké děti měly chodit v Třinci na Frýdecko-Místecku.

V regionu pobývají čtyři rodiny uprchlíků. Dospělí jsou ve věku od 19 do 69 let a osm dětí od dvou do 16 let.

"Všichni uprchlíci pocházejí z oblasti Mosulu, v současné době obsazeného takzvaným Islámským státem. Do České republiky byli dopraveni z uprchlického tábora v Erbílu v iráckém Kurdistánu v únoru a březnu tohoto roku po prověření bezpečnostními složkami a absolvování lékařských prohlídek. Všem byl udělen v České republice azyl," připomněl Kašpárek.

Město má s uprchlíky po staletí zkušenosti

Lidé nejdříve obývali středisko Karmel ve Smilovicích, byty se pro ně ale nepodařilo najít tak rychle, jak diakonie očekávala, takže pak dočasně pobývali v areálu v Soběšovicích. Podle Kašpárka diakonie s lidmi od jejich příjezdu neustále pracuje, aby se mohli začlenit do společnosti, v Česku samostatně žít a najít si zaměstnání. Podstatnou součástí je výuka českého jazyka.

Mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková řekla, že město má s uprchlíky po staletí zkušenosti. "Po stovky let zde vedle sebe žili v poklidu Češi, Poláci, Němci, Židé a další národnosti," uvedla mluvčí. Představitelé města proto věří, že rodiny se do života s pomocí pracovníků Slezské diakonie začlení.

Uprchlíky na několik míst v Česku přivezl se souhlasem vlády Nadační fond Generace 21. Vláda ale před časem program přesídlení iráckých křesťanů zrušila, protože část z nich v zemi být nechtěla. Někteří odjeli do Německa, někteří se vrátili do Iráku. Ve skupině v Moravskoslezském kraji ale problém s odchodem lidí nenastal. V Česku zůstává 40 uprchlíků, kromě Soběšovic jsou také v Praze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy