Inspekce šetří, zda policie ve Frenštátě nechybovala

ČTK ČTK
7. 3. 2013 14:31
Panelový dům číslo 39 explodoval v noci na 17. února. Šest lidí zemřelo
Po výbuchu ve Frenštátě.
Po výbuchu ve Frenštátě. | Foto: Ludvík Hradilek

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje okolnosti a události, které předcházely frenštátské tragédii.

Pravděpodobně jde především o spory a konflikty, které se odehrály v minulosti mezi obyvateli domu. Zjišťuje například to, zda policie při jejich řešení nechybovala, jestli se dalo výbuchu, při kterém šest lidí zemřelo, předejít.

Informace o prověřování ve čtvrtek potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

"Mohu potvrdit, že jsme obdrželi podnět. Zabýváme se tím, zda policie nechybovala. Jak dlouho prověřování potrvá, nedokážu specifikovat. V současné době nebudeme poskytovat bližší informace," řekla.

Podnět inspekci předal krajský státní zástupce Michal Król, který vyšetřování dozoruje. Ani on ale podrobnosti nechtěl komentovat.

Starostka Frenštátu potvrdila, že se na ni inspekce obrátila. "Požádali nás o spolupráci. Máme předat podklady, které nachystáme," řekla s tím, že se jedná o okolnosti a události předcházející výbuchu v rozmezí deseti let. "Do doby uzavření šetření nebudou poskytována oficiální vyjádření k příčinám a případným souvislostem výbuchu," uvedla.

Po výbuchu ve Frenštátě:

Panelový dům číslo 39 explodoval v noci na 17. února. Šest lidí zemřelo, 11 dalších bylo zraněno. Vše nasvědčuje tomu, že za výbuchem stál jeden z obyvatel domu. Sedmapadesátiletý Antonín Blažek vedl se sousedy spory a kvůli dluhům o byt v exekuci přišel. Pravděpodobně ve sklepě pustil plyn, který pak vybuchl.

Spory mezi obyvateli domu a Blažkem se týkaly hlavně večerky, jejíž zřízení si majitelé bytů v domě odhlasovali. Blažek byl proti. Na internetu se v posledních dnech objevil text otevřeného dopisu, který v roce 2010 poslal městskému úřadu. Tvrdí v něm, že se ve večerce prodává dětem alkohol.

Místostarosta města Pavel Mička potvrdil, že dopis město dostalo. Jeho obsah projednali pracovníci příslušného odboru a radnice neměla jak do sporu zasáhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy