Hukvaldská obora je bez symbolu. Sochu lišky někdo ukradl

ČTK ČTK
27. 5. 2015 17:17
Kovovou sochu lišky Bystroušky z památníku hudebního skladatele Leoše Janáčka ukradl neznámý pachatel.
Socha lišky Bystroušky.
Socha lišky Bystroušky. | Foto: ČTK

Hukvaldy - Obora v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku přišla o svůj dlouholetý symbol, kovovou sochu lišky Bystroušky, kterou ukradl zatím neznámý pachatel. Informoval o tom Pavel Siuda, mluvčí ostravsko-opavského biskupství, které je majitelem hukvaldské obory.

Socha zmizela z památníku skladatele Leoše Janáčka včetně pamětní desky. Krádež ve středu odhalili pracovníci obory, kteří kontaktovali policii i biskupství.

"Zloději odsekali z kamene lišku i pamětní desku dnes v noci," uvedl oborník Milan Koutný. Hodnotu odcizeného památníku odhaduje na 100 tisíc korun.

Siuda připomněl, že socha lišky v životní velikosti byla umístěna na kameni u chodníku, kterým ročně procházejí statisíce návštěvníků Hukvaldské obory.

"Z tohoto místa si většina hostů obory pořizovala na památku fotografie právě s liškou Bystrouškou. Socha lišky Bystroušky byla v Hukvaldské oboře instalována společně s pamětní deskou v roce 1959. Dva měsíce po její instalaci liška zmizela a byla nahrazena novým odlitkem v roce 1962," uvedl Siuda.

Policie i biskupství se nyní obrací na veřejnost, aby pomohla při pátrání po odcizené soše a pamětní desce. "Žádáme veřejnost o jakékoli informace, které by vedly k dopadení pachatele a nalezení věci. Nelze vyloučit, že socha, všeobecně známá liška Bystrouška, by mohla být nabízená ve sběrnách," uvedla policejní mluvčí Daniela Vlčková. Lidé se mohou obracet na linku 158 nebo na služebnu obvodního oddělení na telefon 721 862 220.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy