Hnutí ANO nejde o blaho občanů, tvrdí ČSSD. Ukončila koalici

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2015 13:26
Sociálním demokratům ve Frýdku-Místku vadí, že ANO dosazuje do vedení městských společností své stranické funkcionáře. Podle ANO naopak ČSSD od počátku zneužívala jejich důvěry a nezkušenosti.
Frýdek-Místek přišel o koalici.
Frýdek-Místek přišel o koalici. | Foto:

Frýdek-MístekKoalice ANO a ČSSD, která od listopadu vedla Frýdek-Místek, se rozpadla. Koaliční smlouvu vypověděla ČSSD, která dospěla k závěru, že hnutí ANO nejde o blaho občanů, ale jen některých jeho členů. Podle zástupců hnutí ANO naopak jejich koaliční partner od počátku zneužíval jejich důvěry a nedostatku zkušeností. Zástupci ČSSD a ANO to uvádějí v prohlášeních, která dnes přečetli na tiskových konferencích.

Sociální demokraté uvedli, že neustále ustupovali požadavkům ANO. Vadí jim, že ANO dosazuje do vedení městských společností své stranické funkcionáře. Posledním impulsem, který je vedl k vypovězení smlouvy, bylo podle sociálních demokratů jednání jednoho radního za ANO, který podle nich pozměnil smlouvu a následně se ji pokusil vyměnit za originální dokument.

Podle Pobuckého se večer na vypovězení smlouvy shodlo všech 12 zastupitelů ČSSD. Ráno to oznámili členům ANO. "Dnes jsme se dostali do stavu po volbách. To znamená, že nyní začnou vyjednávat, předpokládám, všichni se všemi. Může se stát, a s tou variantou i my počítáme, že nakonec zde vůbec nebudeme v koalici a budeme v opozičních lavicích," řekl Pobucký. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni vyjednávat s kýmkoliv, včetně hnutí ANO, pokud nebude dělat kroky, které ČSSD kritizuje.

"Nemůžeme souhlasit s personální politikou hnutí ANO, kdy se rozhodlo postupně zaměstnávat své stranické funkcionáře," píšou sociální demokraté v prohlášení. Radního, který se podle nich pokusil vyměnit pozměněný materiál za originální dokument, vyzvala ČSSD k rezignaci. Eticky se podle sociálních demokratů dopustil podvodu.

ANO tvrzení ČSSD odmítá. "Svou naivitou jsme dali ČSSD do ruky veškeré střelivo, nechali jsme se zmanipulovat k mnoha chybám," uvádí ANO v prohlášení. Napětí v koalici podle jeho členů vzniklo od chvíle, kdy začali tyto chyby rovnat. "Dnes už víme, že mnohé rady ze strany zkušených politiků sociální demokracie měly vést pouze k diskreditaci hnutí ANO v koalici a jeho oslabení jako případné budoucí opozice," píše se v prohlášení.

V případě zmíněného radního se podle ANO jednalo o Milana Valacha, který ve společnosti Distep podepsal smlouvu, jež teprve měla jít ke schválení. Frýdecko-místecký primátor Radim Vrbata (ANO) řekl, že stejně ale učinil i zástupce ČSSD Jiří Vzientek. Škodu podle něj žádnou nezpůsobili a své pochybení přiznali.

Na fungování města se fakticky nic nezmění až do jednání zastupitelstva, které, pokud vznikne nová koaliční dohoda, může vedení města vyměnit. Nejbližší řádné zasedání frýdecko-místeckého zastupitelstva bude 9. března. Vrbata ale řekl, že svolá mimořádné zastupitelstvo.

ANO je podle něj připraveno jít do opozice. Vrbata se domnívá, že ČSSD už má nějakou variantu připravenou. Hnutí ANO podle něj společnou cestu s ČSSD asi nenajde. Řekl, že pokud by ale hnutí znovu bylo v koalici, on sám už by se o funkci primátora neucházel a dal by prostor dalším členům. "Uznávám své pochybení, nechtěl bych nikdy poškodit značku ANO," řekl.

Vítězné hnutí ANO se loni po volbách nejprve domluvilo na spolupráci s lidovci a uskupením Naše město F-M. Nakonec ale podepsalo koaliční dohodu s ČSSD. Dvojkoalice má ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 křesel. V radě má ANO šest zástupců, ČSSD pět.

ANO získalo ve volbách v zastupitelstvu 15 mandátů. ČSSD má 12 křesel, po šesti mají KSČM a Naše město F-M a čtyři zástupce lidovci. Sociální demokraté, kteří město do loňska vedli, oproti minulým volbám přišli v zastupitelstvu o třetinu mandátů. Policie řadu lidí z bývalého vedení města obvinila například ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obžalobě čelí i bývalý primátor a současný náměstek primátora Pobucký.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy