Hledač kovu spadl do hluboké šachty, přiotrávil ho plyn

ČTK ČTK
20. 7. 2012 10:02
Muž spadl do deset metrů hluboké šachtice u bývalého Dolu Barbora v Karviné
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Jihomoravského kraje

Karviná - Pětačtyřicetiletého muže, který spadl do deset metrů hluboké šachtice, zachraňovali ve čtvrtek odpoledne hasiči u bývalého Dolu Barbora v Karviné.

Informoval o tom mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Muž se v podzemí přiotrávil plynem, řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Podle Kůdely se muž se svým kamarádem zřejmě vydal hledat kovový odpad. "Při slézání šachtice, vedoucí šikmo dolů, si patrně nevšiml, že cesta pokračuje kolmo dolů, a spadl do hloubky deseti metrů. Jeho kamarád okamžitě volal na tísňovou linku," uvedl Kůdela.

Na místo se kromě hasičské jednotky z Karviné vydala také speciální lezecká jednotka z Ostravy-Poruby. Ve složitém terénu v okolí bývalého dolu nejprve hasiči museli místo nehody najít.

"Jeden z lezců sestoupil pomocí lezecké techniky ke zraněnému muži a karvinským hasičům. Poté vytáhli pomocí kladkostroje a lezecké trojnožky zraněného muže z desetimetrové hloubky na povrch," popsal mluvčí hasičů.

Uvedl, že muž byl v bezvědomí, postupně se ale probíral. Hasiči mu poskytli předlékařskou první pomoc.

Humpl řekl, že v době příjezdu záchranné služby už byl muž při vědomí. Nebyly na něm patrné žádné známky poranění, spíše byl podchlazený.

"Transportovali jsme jej na urgentní příjem nemocnice v Havířově. Pak jsme ještě zajišťovali jeho převoz do Městské nemocnice v Ostravě s diagnózou intoxikace oxidem uhelnatým, kterého se nadýchal v podzemí," řekl Humpl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy