Po požáru v Bohumíně je 11 mrtvých, lidé skákali i z oken. Nejspíš šlo o žhářství

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2020 11:43
Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku zemřelo jedenáct lidí. Řekla to policejní mluvčí Karolína Bělunková. Zemřelo šest lidí v hořícím bytě a pět lidí po skoku z okna, mezi oběťmi jsou i tři děti. Nejspíš šlo o žhářský útok, hasiči na místě našli stopy po látkách podporujících hoření.
Záběry z paluby zasahujícího vrtulníku při tragickém požáru v Bohumíně | Video: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje

Podle mluvčího hasičů Lukáše Poppa zemřelo šest lidí z bytu v 11. patře, ve kterém se požár rozhořel. Pět lidí zemřelo po skoku z oken bytu mezi oběťmi požáru jsou tři děti. Hasiči nejprve informovali, že lidé vyskakovali z bytu o patro výš, ředitel hasičů Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček ale v neděli informaci uvedl na pravou míru s tím, že okolní byty zasaženy nebyly a lidé vyskočili z bytu postiženého požárem, kde právě probíhala rodinná oslava.

Vedle 11 obětí bylo deset lidí zraněno. Další zranění utrpěli dva hasiči a policista. Na místě zasahovalo devět posádek záchranné služby. 

"Dvě osoby utrpěly těžké popáleniny, zbývajících osm pacientů mělo popáleniny lehčí nebo byli zasaženi různými stupni nadýchání zplodin hoření," uvedl mluvčí záchranné služby Ladislav Lang. Dodal, že dalších pět pacientů, u nichž šlo o lehčí poranění nebo akutní stresovou reakci, bylo po ošetření ponecháno na místě. 

Pět pacientů je hospitalizováno ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Dva jsou na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu. Tři pak na standardním oddělení. Jsou stabilizovaní a mimo ohrožení života. 

Podle dostupných informací hořelo ve třináctipatrovém panelovém domě v Nerudově ulici. Podle místostarosty Igora Bruzla (ČSSD) je panelový dům ve vlastnictví města. Karin Šípková, která bydlí v domě, kde hořelo, novinářům řekla, že policisté na místě zadrželi muže a odvedli ho v poutech. Muž údajně tvrdil, že požár založil. Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel potvrdil zatčení jednoho člověka. 

Hasiči zasahují u požáru paneláku.
Hasiči zasahují u požáru paneláku. | Foto: ČTK

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka policie pracuje s verzí, že požár někdo úmyslně založil. Řekl to České televizi. K zadrženému uvedl, že na sebe upozornil. "Až proběhne výslech, budeme vědět více. To, jak hovořil, vzbudilo v policistech podezření," dodal.

To potvrdili také hasiči po ohledání místa, kde nalezli stopy látky podporující hoření. Hasiči ukončili prohlídku místa neštěstí kolem 01:00 a pokračují ve vyšetřování. "Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (kapaliny použité k iniciaci požáru, pozn. red.), proto takový rychlý průběh toho požáru a rychlý rozvoj. Zatím přesně nemůžeme určit, jestli to bylo na jednom místě nebo na několika místech a ani nemůžeme určit, o jaký akcelerant se jednalo," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

Hejtman: "Je to děsivé"

"Je to skutečně děsivá tragédie, která historicky nemá moc podobných situací. … Je to děsivé a ta děsivost je umocněna tím, že to vypadá na to, že to byl žhářský útok. To jsou věci, které těžko lze nějakým způsobem omluvit. Naopak si nedovedu vysvětlit, jak se to mohlo stát," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Místostarosta Bohumína Igor Bruzl uvedl, že v bytě probíhala rodinná oslava. Motivem žhářství pravděpodobně byly rodinné spory. "Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority," řekl Bruzl. "Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, který tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené," dodal.

Ředitel krajských hasičů Vladimír Vlček uvedl, že jde o zcela výjimečnou tragédii, a to nejen v regionu, ale v celém Česku. 

"Samozřejmě příčina bude předmětem šetření. V tuto chvíli nechci spekulovat nad jakýmkoliv důvodem. Pro nás je do jisté míry ne úplně normální, že velmi rychle došlo k rozvoji požáru v celém bytě. To je prostě věc, která se nepochybně podepsala na tom, že v tom bytě uhořelo šest osob," doplnil Vlček.

"Pak musíme identifikovat oběti. Těla jsou poměrně zdevastovaná. Mohu veřejnost uklidnit, že se tady nepohybuje někde volně nějaký pachatel, který je schopen nějakou takovou věc udělat znova. Myslím si, že jsme dobře směrem k pachateli," řekl Kužel. Zatím nechtěl specifikovat, zda byl pachatel jeden či více.

Podle Vlčka chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči kvůli lidem vyskakujícím z oken roztáhli seskokovou matraci.
Podle Vlčka chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči kvůli lidem vyskakujícím z oken roztáhli seskokovou matraci. | Foto: ČTK

Vlček odmítl kritiku některých svědků, že zásah hasičů přišel pozdě. "Je rozdíl, jestli člověk sedí v hasičském autě, nebo čeká na pomoc. Když čekáte na pomoc, tak vám každá sekunda připadá jako minuta," podotkl Vlček. Podle něj chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči kvůli lidem vyskakujícím z oken roztáhli seskokovou matraci. Kdyby se to podařilo, následky by zřejmě mohly být méně tragické. Podle Vondráka dostali hasiči informaci o požáru v 17:49 a na místě byli za pět minut.

Nejtragičtější požár od roku 1990 

Podle informací hasičů nemá dům ohroženou statiku a nehrozí jeho zborcení. Obyvatelé by se tak v neděli mohli postupně vracet do jednotlivých bytů. "Stále ale platí informace, že ten dům je odpojen od elektrické energie i od plynu," uvedl Popp.

Bruzl krátce před desátou večer uvedl, že většina obyvatel domu si dokázala zajistit azyl u příbuzných či známých. Věděl pouze o jednom člověku, který potřeboval s náhradním ubytováním pomoci. Podle místostarosty se na město okamžitě obraceli lidé, kteří nabízeli pomoc. Místostarosta řekl, že město ale má dostatečné ubytovací kapacity, aby lidem mohlo pomoci, než se situace vyřeší.

Požár v Bohumíně s 11 oběťmi je nejtragičtější od roku 1990. Dosud byl nejhorší požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců.

Osm obětí si vyžádal letošní lednový požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, stejně lidí zemřelo i v květnu 1995 při požáru v pražském hotelu Olympik.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Čína hrozí Spojeným státům odvetou kvůli zákazu TikToku, společnost podala na Trumpa další žalobu

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech blokovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v sobotu vyjádřilo svůj "rezolutní odpor" a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.

Pokud se Spojené státy budou držet dosavadního kurzu a nenapraví své chyby, Čína podnikne nezbytná opatření, aby ochránila svá legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedlo čínské ministerstvo. Bližší podrobnosti k možným krokům však neuvedlo, upozornila agentura Reuters.

TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v pátek večer podaly u federálního soudu ve Washingtonu proti nařízení Trumpovy vlády námitku. Prezident podle nich zákazem aplikace překročil své pravomoci, a učinil tak spíše z politických důvodů, než aby zastavil "neobvyklou a mimořádnou hrozbu" pro USA, jak vyžaduje zákon.

Podle TikToku zákaz také porušuje první dodatek k ústavě, který garantuje svobodu projevu. Trumpův zásah podle stížnosti zničí internetovou komunitu, kde se scházejí miliony Američanů, aby tam vyjádřily své názory. Vláda také podle společnosti ignorovala důkazy, které ukazují, že společnost chrání soukromí i bezpečnost uživatelů v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy