Ghetto se od města peněz na kanalizaci nejspíš nedočká

ČTK ČTK
6. 9. 2012 15:58
O příspěvek maximálně 1,5 milionu korun požádalo občanské sdružení Vzájemné soužití
Ostravské Přednádraží.
Ostravské Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Město Ostrava zřejmě nepřispěje na vybudování částečné kanalizace v ghettu Přednádraží.

Ve čtvrtek to řekl primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD).

O příspěvek maximálně 1,5 milionu korun město požádalo občanské sdružení Vzájemné soužití, které s obyvateli lokality spolupracuje. Na kanalizaci by mohly být napojeny tři z deseti domů.

Nefunkční kanalizace byla na začátku problému v ghettu Přednádraží, z něhož se stále odmítá vystěhovat několik desítek lidí, převážně Romů. Dále obývají domy, které jsou podle stavebního úřadu životu nebezpečné.

Kdo je vlastníkem kanalizace, není zcela jasné, a dobrovolně se k ní nikdo nehlásí. Hovoří se o státu, Českých drahách, městu či majiteli budov Oldřichu Roztočilovi. Město k Okresnímu soudu v Ostravě podalo určovací žalobu. Soud by tak měl rozhodnout, komu kanalizace patří.

Občanské sdružení Vzájemné soužití nyní usiluje alespoň o zbudování kanalizační přípojky, která by odvedla splašky ze tří domů. Podle Kajnara by kanalizace pro celou oblast stála okolo 20 milionů korun, částečná kanalizace by podle odhadů odborníků vyšla minimálně na tři miliony korun.

"Fakt je, že je to soukromý vlastník a poprvé v historii města by zastupitelstvo muselo zvednout ruku pro to, že dá soukromému vlastníkovi na kanál tři miliony," uvedl Kajnar.

Kajnar dodal, že podle odhadů mohl vlastník objektů po dobu svého vlastnictví vydělat na nájmech okolo deseti milionů korun. "Osobně nepředpokládám, že za této situace by zastupitelstvo zvedlo ruku pro tři miliony, když někdo získal deset milionů a vůbec neinvestoval zpátky," podotkl Kajnar.

Předseda Vzájemného soužití Kumar Vishwanathan ve čtvrtek řekl, že i podle ceny v projektu by částečná kanalizace stála zhruba 3,2 milionu korun. Sdružení však oslovilo firmy, podle nichž by bylo možné ji zbudovat zhruba za polovinu. Podle Vishwanathana se navíc ukazuje, že další peníze by se daly ušetřit i na materiálu kanalizačního potrubí.

Vishwanathan dodal, že pokud město nepřispěje, pokusí se peníze získat jinde. "Oslovili jsme i evropské strukturální fondy, ale je to na dlouhou dobu, proto jsme prosili o pomoc město," řekl Vishwanathan.

 

Právě se děje

Další zprávy