Frenštát uctil památku obětí, truchlila tisícovka lidí

ČTK ČTK
3. 3. 2013 18:07
Bohoslužbu pod širým nebem navštívili i lidé z okolních obcí
Úklid trosek by měl být hotov příští týden.
Úklid trosek by měl být hotov příští týden. | Foto: Požáry.cz

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) - Přibližně tisícovka lidí uctila v neděli ve Frenštátě pod Radhoštěm ekumenickou bohoslužbou pod širým nebem památku obětí tragického výbuchu domu

Explozi plynu pravděpodobně úmyslně zosnoval jeden z nájemníků. Šest lidí včetně možného viníka zemřelo, mezi nimi tři děti. Další byli zraněni.

"Město tímto setkáním uzavře tragickou kapitolu své historie. Ti, kterých se neštěstí osobně dotklo, budou jistě truchlit dál," řekl frenštátský farář Rudolf Swienczek.

Bohoslužba byla určena pro širokou veřejnost. "Nejen pro obyvatele města, ale i okolních obcí. Provázanost lidí v tomto regionu je velká," řekla starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. 

A dorazili i lidé zdaleka, kteří s obyvateli dnes už neexistujícího domu neměli nic společného. "Neznám tady nikoho. Přijel jsem až z Litovle. Cítil jsem potřebu se přijet pomodlit," svěřil se starší muž.

Vedle něj stojící muž ve středních letech příliš hovořit nechtěl. V troskách domu zemřela jeho zaměstnankyně. "Přišel jsem za naši firmu," řekl pouze.

Mnozí lidé neskrývali dojetí. Slzy měli na krajíčku a často se je ani nesnažili zadržet. Město se i podle starostky stále vzpamatovává z tragické události. 

"Nedá se na to zapomenout," doplnila starší žena, která při bohoslužbě stála v první řadě.

Město připravuje benefiční koncert

Během bohoslužby kromě římskokatolického faráře promluvili také zástupci dalších tří církví a Armády spásy. Vystoupil i místní pěvecký sbor. "Chtěli jsme, aby to bylo tiché a důstojné setkání veřejnosti. Abychom se mohli společně s oběťmi rozloučit," vysvětlila smysl akce starostka města.

Zástupci Frenštátu v neděli ještě před bohoslužbou zveřejnili podrobnosti k chystanému benefičnímu koncertu na podporu přeživších obyvatel domu číslo 39. 

Konat se bude 22. března od 18:00 v místním kulturním domě. Účast už přislíbila řada hudebníků a skupin. Mezi největší hvězdy by měl patřit Michal David či kapela Ready Kirken.

Frenštát po výbuchu:

"Vystupující se vzdali nároku na honorář. Někteří nepožadují ani úhradu nákladů na dopravu," řekl vedoucí místního kulturního střediska Marian Žárský.

Výtěžek ze vstupného, které by podle něj nemělo překročit 300 korun, bude převeden na konto, které na podporu rodin založilo těsně po výbuchu město. Dosud se na něm sešlo víc než 15 milionů korun.

Výbuch plynu dům zničil v noci na neděli 17. února. V sutinách zemřelo šest obyvatel domu. Tři děti a tři dospělí. Zemřel i možný strůjce neštěstí sedmapadesátiletý Antonín Blažek. 

Ten o byt přišel vinou dluhů a měl se vystěhovat. Se sousedy roky vedl spory. V nemocnicích skončilo 11 lidí. Dva z nich jsou nadále ve velmi vážném stavu. Na místě tragédie stavební firma během příštích dnů dokončí demolici trosek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

V německém Rot am See se střílelo, podle médií zemřelo šest lidí

Nejméně šest lidí zahynulo při střelbě ve městě Rot am See na jihozápadě Německa. Informoval o tom portál Focus. Policie počet obětí neupřesnila, uvedla jen, že jsou zranění a zřejmě i mrtví. Sdělila také, že zadržela člověka, kterého z činu podezírá. Dodala, že podle prvních poznatků se případ zřejmě týká vztahových problémů.

Rot am See leží na poloviční cestě mezi Norimberkem a Stuttgartem.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy