Dva čluny se převrátily na splavu, jeden vodák zřejmě utonul

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2014 11:29
Neštěstí se stalo na řece Lubina, v níž byla kvůli vydatným dešťům zvýšená hladina. Stav dalšího muže je velmi vážný.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Povodí Ohře

Příbor (Novojičínsko) - V řece Lubině v Příboru na Novojičínsku v sobotu odpoledne zřejmě utonul vodák.

Na Splavu poblíž restaurace Mexiko se převrátily dva čluny se čtyřmi lidmi. Dva vodáci se vlastními silami dostali na břeh, jednoho člověka lidé vytáhli, záchranářům se jej podařilo oživit a v kritickém stavu ho přepravili do nemocnice v Ostravě. Čtvrtý vodák ale zmizel pod hladinou a dosud se jej nepodařilo najít. ČTK o tom dnes informovali mluvčí záchranářů Lukáš Humpl a hasičů Petr Holub.

Policejní mluvčí Soňa Štětínská uvedla, že osádky člunů tvořili čtyři muži ve věku od 30 do 40 let.

Neštěstí se na řece, v níž byla kvůli vydatným dešťům zvýšená hladina, stalo okolo 17:00. Vodák, kterého se z vody podařilo vytáhnout, nejevil známky života a svědkové jej začali oživovat, v čemž po příjezdu pokračovali lékaři záchranné služby. Humpl uvedl, že pravidelnou srdeční činnost se zdravotníkům podařilo obnovit po deseti minutách, do nemocnice vodáka dopravil vrtulník v kritickém stavu.

Mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný řekl, že stav muže je velmi vážný. "Zůstává v naší péči, nyní je na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny," řekl Oborný.

Pátrání pokračuje

Po čtvrtém vodákovi pátrali v řece hasiči ve spolupráci s policisty. "Po toku řeky postupně prohledávali břehy a monitorovali koryto řeky z mostů. Na několika místech vytvořili záchytné body, kde se pokoušeli osobu zachytit a z vody vytáhnout i za pomoci člunů," uvedl Holub. Do tmy se ale vodáka nepodařilo nalézt.

Dnes v hledání pokračují policisté včetně příslušníků speciální pořádkové jednotky. "Budou i nadále propátrávat břehy řeky Lubiny až po soutok s Odrou. O nasazení potápěčů bude rozhodnuto, jakmile to situace dovolí - s ohledem na podmínky, kdy je podstatně zvýšená hladina a průtok vody, je činnost ve vodě velmi riskantní," uvedla Štětínská.

Řeka Lubina patřila k tokům, v nichž se po vydatných deštích výrazně zvedla hladina vody. V Petřvaldě na ní ještě v sobotu platil první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti, během dne ale hladina postupně klesla.

Štětínská uvedla, že informace o události a pátrání po pohřešovaném moravskoslezští policisté sdělili také kolegům v Polsku. Nedá se říci, jak daleko mohla velká voda muže odnést. Řeka Lubina se přibližně po 17 kilometrech vlévá do Odry, která pak přes Ostravu teče do Polska.

 

Právě se děje

před 8 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy