Dům v Přednádraží rozkrádají zloději před očima

8. 7. 2013 14:20
V budově, která je nyní terčem zlodějů, zůstávají dva z původních obyvatel
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - V ostravském ghettu Přednádraží zůstávají poslední dva z původních obyvatel problémové lokality.

Manželé Kratochvílovi stále bydlí v domě, který je v posledních dnech cílem zlodějů. Rozebírají střechu a rabují v uvolněných bytech.

Klíče od bytu, do něhož se mají Kratochvílovi přestěhovat, by si mohli od majitele vyzvednout v úterý.

Problémy s bydlením má i jediná neromská rodina, která v místě žila. Manželé s třemi dětmi nyní žijí v krizovém bytě občanského sdružení Vzájemné soužití, řekl jeho předseda Kumar Vishwanathan.

"Jde o krizové přístřeší, budou nám platit jen elektřinu, než pro ně najdeme byt. Byli se na nějaký podívat, ale byl hrozně drahý a rodina by to nezvládla," uvedl Vishwanathan. Podle něj se jedná o velmi slušnou rodinu.

"Rodina by chtěla jít někam jinam než tam, kde bydlí jenom Romové. Byli bychom rádi, kdyby mohla dostat normální byt za normální ceny. Je to slušná rodina. Několikrát zkusili najít bydlení, ale když někdo viděl, že jsou z Přednádraží, došlo na plošné odsuzování, a právě proto nedostali byt," vysvětlil Vishwanathan.

Podle Vishwanathana oba rodiče pracují. "Snaží se táhnout vzdělávání starší dcery. Žijí hodně skromně," podotkl předseda sdružení Vzájemné soužití.

Zloději jsou i na střeše

Podle Zuzany Doležalové, která místním lidem rovněž pomáhala se stěhováním, je situace na Přednádraží neúnosná.

"Je to strašné, dům se tady vesele rozebírá. Zloději jsou na střeše i v bytech. Paní Kratochvílová je samozřejmě vyděšená. Jestli to bude pokračovat takovým tempem, tak mám sama obavy. Už jsem ani do vchodu nešla," podotkla Doležalová.

Mluvčí městské policie Vladimíra Zychová uvedla, že strážníci lokalitu kontrolují několikrát denně, a to ve dne i v noci.

"Jen za poslední tři měsíce zde strážníci řešili 35 událostí, kdy docházelo k rozebírání domů. Za tuto dobu jsme zadrželi 18 osob, které se dopouštěly protiprávního jednání," řekla Zychová.

Podle Zychové není v silách městské policie zajistit nepřetržitou kontrolu. "Je na majiteli, aby si zabezpečil svůj majetek, městská policie nemůže suplovat bezpečnostní agentury," podotkla Zychová.

Problémy trvají už rok

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné.

Tehdy jich tam žilo okolo 200 a většina se postupně odstěhovala. Majitel Oldřich Roztočil s obyvateli, kteří bydleli v posledním obydleném domě číslo osm, koncem dubna podepsal nové nájemní smlouvy.

Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale vedl ho jako bytový dům, a lidé tak mohli získat příspěvek na bydlení. Obyvatele proto majitel vyzval, aby se vystěhovali.

U většiny domů v Přednádraží už stavební úřad v minulosti nařídil kvůli možnému zřícení demolici. Soud navíc zahájil proti majiteli domů exekuci. Rozhodl tak na návrh Ostravských vodáren a kanalizací, kterým Roztočilova společnost - Domy Přednádraží, s.r.o. - dluží peníze.

Objekty zřejmě skončí v dražbě. Podle tiskové mluvčí Exekutorské komory ČR Petry Báčové zatím datum dražby nestanovili, protože není dokončený znalecký posudek na ocenění domů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy