Za vykolejení vlaku u Paskova může lidské selhání, nikdo nezkontroloval brzdy

ČTK ČTK
20. 10. 2015 12:47
Z výsledků šetření Drážní inspekce vyplynulo, že na únorovém vykolejení 21 vagonů s uhlím u Paskova mají podíl strojvedoucí a vedoucí posunu. Nedošlo ke kontrole, která by odhalila, že vlak nebrzdí. Nebyl totiž otevřen jeden ventil, který pouští vzduch do samotné tlakové brzdy. Policie případ začala vyšetřovat jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Vozy v únoru ujely ze stanice Důl Staříč a jely směrem do stanice Důl Paskov a vykolejily. Nikdo nebyl zraněn, škoda ale byla více než 21,7 milionu korun.
Vykolejení, ilustrační foto
Vykolejení, ilustrační foto | Foto: Správa železniční dopravní cesty

Ostrava - Strojvedoucí i vedoucí posunu mají podle Drážní inspekce podíl na únorovém vykolejení 21 vagonů s uhlím u Paskova na Frýdecko-Místecku.

Strojvedoucí měl před úsekem s klesáním ve Staříči soupravu zastavit a vedoucí posunu měl zkontrolovat brzdy, což se nestalo. Vyplývá to z výsledku šetření Drážní inspekce, informoval o tom její mluvčí Martin Drápal.

Kvůli nefunkčnímu brzdovému systému se tak souprava nekontrolovatelně rozjela a nakonec vykolejila. "Na základě našeho šetření jsme stanovili jak bezprostřední, tak zásadní příčiny. Bezprostředními příčinami bylo nezastavení posunového dílu ve stanici Staříč. Nebyla tam rovněž provedena zkouška brzdy," uvedl Drápal.

Kvůli chybějící zkoušce se tak nepodařilo odhalit, že nebylo propojeno potrubí brzdy, a vlak tak nebrzdil. "Kdyby byla provedena zkouška brzdy, tak by se určitě přišlo na to, že vlak nebrzdí, že tam není otevřený jeden ventil, který pouští vzduch do té samotné tlakové brzdy," řekl Drápal.

Vozy odjely ze stanice a vykolejily

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Nehoda se stala 19. února odpoledne. Vozy tehdy ujely z vlečkové stanice Důl Staříč a jely směrem do vlečkové stanice Důl Paskov a vykolejily. Nikdo nebyl zraněn, škoda ale byla více než 21,7 milionu korun. Souprava tehdy dosáhla rychlosti až 71 kilometrů za hodinu. Při nehodě byly poškozeny nejen vozy, ale i železniční trať.

Policie případ začala vyšetřovat jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Policejní mluvčí Gabriela Holčáková uvedla, že vyšetřování nadále pokračuje a dosud nikdo nebyl obviněn.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy