Za vykolejení vlaku u Paskova může lidské selhání, nikdo nezkontroloval brzdy

ČTK ČTK
20. 10. 2015 12:47
Z výsledků šetření Drážní inspekce vyplynulo, že na únorovém vykolejení 21 vagonů s uhlím u Paskova mají podíl strojvedoucí a vedoucí posunu. Nedošlo ke kontrole, která by odhalila, že vlak nebrzdí. Nebyl totiž otevřen jeden ventil, který pouští vzduch do samotné tlakové brzdy. Policie případ začala vyšetřovat jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Vozy v únoru ujely ze stanice Důl Staříč a jely směrem do stanice Důl Paskov a vykolejily. Nikdo nebyl zraněn, škoda ale byla více než 21,7 milionu korun.
Vykolejení, ilustrační foto
Vykolejení, ilustrační foto | Foto: Správa železniční dopravní cesty

Ostrava - Strojvedoucí i vedoucí posunu mají podle Drážní inspekce podíl na únorovém vykolejení 21 vagonů s uhlím u Paskova na Frýdecko-Místecku.

Strojvedoucí měl před úsekem s klesáním ve Staříči soupravu zastavit a vedoucí posunu měl zkontrolovat brzdy, což se nestalo. Vyplývá to z výsledku šetření Drážní inspekce, informoval o tom její mluvčí Martin Drápal.

Kvůli nefunkčnímu brzdovému systému se tak souprava nekontrolovatelně rozjela a nakonec vykolejila. "Na základě našeho šetření jsme stanovili jak bezprostřední, tak zásadní příčiny. Bezprostředními příčinami bylo nezastavení posunového dílu ve stanici Staříč. Nebyla tam rovněž provedena zkouška brzdy," uvedl Drápal.

Kvůli chybějící zkoušce se tak nepodařilo odhalit, že nebylo propojeno potrubí brzdy, a vlak tak nebrzdil. "Kdyby byla provedena zkouška brzdy, tak by se určitě přišlo na to, že vlak nebrzdí, že tam není otevřený jeden ventil, který pouští vzduch do té samotné tlakové brzdy," řekl Drápal.

Vozy odjely ze stanice a vykolejily

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Nehoda se stala 19. února odpoledne. Vozy tehdy ujely z vlečkové stanice Důl Staříč a jely směrem do vlečkové stanice Důl Paskov a vykolejily. Nikdo nebyl zraněn, škoda ale byla více než 21,7 milionu korun. Souprava tehdy dosáhla rychlosti až 71 kilometrů za hodinu. Při nehodě byly poškozeny nejen vozy, ale i železniční trať.

Policie případ začala vyšetřovat jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Policejní mluvčí Gabriela Holčáková uvedla, že vyšetřování nadále pokračuje a dosud nikdo nebyl obviněn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy