Dny NATO začaly rekordně. Přijelo 105 tisíc lidí

ČTK ČTK
18. 9. 2010 21:05
Návštěvníci kritizují organizaci. Doprava kolabovala
Hlavní hvězda 10. ročníku - bombardér B-52 - se představí jen na zemi
Hlavní hvězda 10. ročníku - bombardér B-52 - se představí jen na zemi | Foto: Dny-NATO.cz

Mošnov (Novojičínsko) - Rekordních téměř 105 tisíc diváků přilákal na mošnovské letiště nedaleko Ostravy sobotní program víkendové vojenské show - Dny NATO.

Akci přálo slunečné počasí. Divákům se představilo několik leteckých unikátů a kromě letových ukázek mohli zhlédnout i akce zásahových jednotek.

Návštěvníci si pochvalovali bohatý program vojenských ukázek. Kritizovali však organizaci největší akce svého druhu ve střední Evropě, kde svou techniku předvedly armády deseti zemí. V areálu bylo podle lidí málo místa a nelíbil se jim zdlouhavý příjezd na akci.

"Po organizační stránce je to katastrofa. Jsem tady poněkolikáté, ale letos to celé zorganizovali špatně. Nejdříve jsme v koloně stáli čtyři hodiny, v areálu jsme se skoro nikam nemohli dostat," konstatoval Václav Kolář, který přijel do Mošnova ze Žďáru nad Sázavou.

Předváděnou vojenskou techniku však pochválil. "Technika je tady výborná, na jiných podobných akcích ji nemáte šanci vidět," konstatoval.

B-52 se neodlepí ze země

Mezi největší atrakce letošního ročníku patří těžký strategický bombardovací letoun B-52H US Air Force. Ten si však diváci mohou prohlédnout pouze na zemi. Letadlo dosud nikdy nebylo na území České republiky a nejblíže se v minulosti představilo veřejnosti v Berlíně.

Návštěvníci však museli po cestě v koloně vystát několik hodin, aby měli možnost vojenskou techniku a ukázky spatřit. "Z Ostravy jsme jeli v koloně tři hodiny, byla to katastrofa," konstatovala rodina Kostřicových, která přijela do Mošnova z Opavy.

Podle organizátorů se tak velký nápor lidí nedal dopravně zvládnout.

"I když jsme společně s policií udělali pro dopravní dostupnost na akci maximum, nasadili jsme 70 nových dopravních značek, poprvé jsme použili rozhlasové vysílání, nelze zajistit bezproblémový průjezd na cestách, které mají mnohonásobně menší prostupnost, než je potřebná," uvedl Zbyněk Pavlačík, zástupce hlavního organizátora akce, sdružení Jagello 2000.

Z Ostravy do Mošnova vede silnice pouze se dvěma pruhy.

Lidé také mohli během prvního dne spatřit v akci poslední stíhací letoun Hawker Hurricane, který se před 70 lety přímo účastnil bitvy o Velkou Británii. Premiéru si odbyla také dynamická ukázka britského letounu s kolmým startem a přistáním Harrier. Divákům nad hlavami také přeletěly stíhačky Eurofighter Typhoon, F-16, Hurricane Mk I s Tornado F3 nebo JAS-39 Gripen.

Divákům se nejvíce líbil právě hromadný průlet letadel a ukázky jednotlivých letounů všech armád. S napětím také sledovali ukázky pozemních vojenských a policejních akcí.

Nedělní program Dnů NATO potrvá od 09:00 do 16:00. Vstup je zdarma.

 

Právě se děje

před 20 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy