Dealer koupil dívce heroin, po jeho aplikaci zemřela

ČTK ČTK
31. 3. 2011 21:49
Mladík byl za distribuci narkotik odsouzen na 3 roky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: flickr.com

Ostrava - Radka Opiola poslal na tři roky do vězení ostravský krajský soud za to, že loni poskytl heroin devatenáctileté známé.

Dívka po jeho aplikaci zemřela. Mladík byl odsouzen jen za poskytnutí narkotik. Jeho podíl na smrti dívky se nepodařilo prokázat.

"Policie i soud se ocitli v důkazní nouzi," uvedl soudce. Podle něj se prokázalo pouze to, že mladý muž známé loni v květnu koupil a poskytl menší množství drogy, které údajně nemohlo vést k úmrtí. V krvi mrtvé ale bylo velké množství drog, které předávkování způsobilo. "Je možné, že poškozená si sama ještě vzala nějaké drogy," uvedl soudce.

Snaha rodiny dívku zachránit byla marná

V bytě ostravského narkomana a dealera loni v květnu zemřela devatenáctiletá studentka. Do kontaktu s drogami se dostala asi rok před smrtí. Do té doby vzorná dcera se podle rodiny dostala náhodou do kontaktu s dalším narkomanem Jiřím Mrózekem, který ji na šikmou plochu přivedl. Veškerá snaha rodiny o záchranu dívky byla marná.

"Do 18 let byla vzorné dítě. Přes noc byla z domu jen jednou. Pak potkala Mrózka a ten ji dal první dávku heroinu," vzpomínal otec. Dodal, že rodina změnu ihned poznala a snažila se dívce pomoci. Několikrát absolvovala odvykací léčbu. Mrózek ji ale podle otce k drogám vždy stáhl zpět. Právě on je podle otce za smrt dcery odpovědný.

"Před soudem měl stát také. Dceru k drogám přivedl a heroin jí dával. Den před smrtí ale z bytu odešel. Nevíme, co se tam osudný den stalo. Pravdu se už asi nedozvíme," svěřil se.

Do Opiolova bytu Mrózek s mladou studentkou přišel loni 4. května. "Chtěl, abych zajistil heroin na dluh. To se podařilo. Dávku jsme si všichni tři rozdělili," popsal Opiol první setkání. V osudný den 6. května Mrózek do bytu stěhoval své věci. Opiol koupil další dávku heroinu a se známou se opět rozdělil.

Dívka zemřela na následky předávkování

"Pak jsem šel spát, probudil mě zvonící telefon," uvedl narkoman. V té době už ale dívka nejevila známky života. "Snažil jsem se ji probrat. Věděl jsem, že je zle. Hned jsem proto volal záchranku a řídil se jejich pokyny," uvedl.

Devatenáctiletá dívka zemřela na následky předávkování a otoku mozku. Čtvrteční rozsudek ještě není pravomocný. Obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Nejčastěji prodávanou drogou v Moravskoslezském kraji je pervitin. Na druhém místě pak zůstává marihuana. Heroin se objevuje také často a gram se dá pořídit přibližně za 2500 korun. Toto množství se dá rozdělit až na deset dávek.

Loni kriminalisté zaregistrovali rostoucí zájem narkomanů o kokain. Na sever Moravy a do Slezska tuto drogu podle policie dovážejí především albánské gangy, které kooperují s polskými překupníky.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy