Další trest za metanol: Za smrt ženy si odsedí 5 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2014 17:06
Muž nelegalně míchal jedovatý rum, mladá žena zemřela a její otec oslepl
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Frýdek-Místek - Soud ve Frýdku-Místku v pátek poslal na pět let do vězení sedmapadesátiletého Stanislava Bažanowského kvůli smrti mladé matky z Komorní Lhotky na Frýdecko-Místecku a oslepnutí jejího otce.

Podle rozsudku namíchal z nelegálně získaného lihu rum obsahující smrtící množství metanolu. Ostatní čtyři muži obžalovaní v této části metanolové kauzy by měli jít do vězení až na tři roky. Bažanowského manželka dostala podmíněný trest.

Bažanowski byl obžalován z ohrožení zdraví závadnými potravinami a jinými předměty a z krácení daně. Alkohol vyráběl ve svém domě, ochucoval, stáčel a lepil na lahve etikety.

V tom mu údajně pomáhala i manželka. Muž, jenž Bažanowskému dodával líh, a další tři muži, kteří se podíleli na další distribuci nelegálního alkoholu, byli odsouzeni za krácení daně. Jejich tresty jsou v rozmezí dvou let a tří měsíců až tří let vězení.

"Samozřejmě, že obžalovaný nechtěl nikoho otrávit," řekl soudce o Bažanowském. Tím, že míchal alkohol z líhu dodávaného od neregistrovaných výrobců a prodejců, ale podle něj šel do rizika a to riziko nevyšlo.

Na některých barelech s lihem například byly křížky označující, že jde o látku škodlivou zdraví. Jednalo se totiž o technický líh. Soudce řekl, že Bažanowskému muselo být jasné, že se nejedná o potravinářský líh, o látku určenou k požívání. Když 11. září slyšel o úmrtích, sám šel něco vylít. "Proč by to dělal, kdyby si byl jist, že je vše v pořádku?" řekl soudce.

Polehčujícími okolnostmi pro Bažanowského bylo, že hned od počátku s policií spolupracoval. Soudce řekl, že nebýt toho, je možné, že by zemřelo více lidí a ani by nebyli odhaleni další distributoři nelegálního alkoholu.

Alkohol přivezl příbuzný

Rodina v Komorní Lhotce popíjela několik dní alkohol, který jim od Bažanowského přivezl příbuzný. Ten jel ještě pro další lahve. Policie jich u něj později zajistila 20, v pěti z nich bylo smrtelné množství metylalkoholu. To už osmadvacetiletá žena byla mrtvá a její otec bojoval o život v nemocnici.

Soudce ale řekl, že k tragickým následkům přispěli i sami poškození. Když kupovali tak levný alkohol, museli podle soudce počítat s nebezpečím, měli proto dávat větší pozor a být obezřetní.

Obžalovaní distribuovali podomácku vyrobený alkohol pod řadou značek. Nejčastěji to byly tuzemák, vodka a švestková vodka, ale i různé slivovice, griotka, albánská borovička a řada dalších.

Soudce řekl, že metanol v tomto případě nezabíjel více jen shodou okolností a náhod. U jedovatého alkoholu, jejž policie zajistila, stačilo podle soudce člověku, který by ho snášel velmi špatně, vypít čtyři velké odlivky. V případě člověka, který by to naopak snášel velmi dobře, by odlivek muselo být až 14.

Metanolová aféra začala předloni 3. září a vyžádala si pět desítek životů. Lidé obvinění v hlavní větvi kauzy mají podle obžaloby na svědomí 38 z nich.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy