Další trest za metanol: Za smrt ženy si odsedí 5 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2014 17:06
Muž nelegalně míchal jedovatý rum, mladá žena zemřela a její otec oslepl
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Frýdek-Místek - Soud ve Frýdku-Místku v pátek poslal na pět let do vězení sedmapadesátiletého Stanislava Bažanowského kvůli smrti mladé matky z Komorní Lhotky na Frýdecko-Místecku a oslepnutí jejího otce.

Podle rozsudku namíchal z nelegálně získaného lihu rum obsahující smrtící množství metanolu. Ostatní čtyři muži obžalovaní v této části metanolové kauzy by měli jít do vězení až na tři roky. Bažanowského manželka dostala podmíněný trest.

Bažanowski byl obžalován z ohrožení zdraví závadnými potravinami a jinými předměty a z krácení daně. Alkohol vyráběl ve svém domě, ochucoval, stáčel a lepil na lahve etikety.

V tom mu údajně pomáhala i manželka. Muž, jenž Bažanowskému dodával líh, a další tři muži, kteří se podíleli na další distribuci nelegálního alkoholu, byli odsouzeni za krácení daně. Jejich tresty jsou v rozmezí dvou let a tří měsíců až tří let vězení.

"Samozřejmě, že obžalovaný nechtěl nikoho otrávit," řekl soudce o Bažanowském. Tím, že míchal alkohol z líhu dodávaného od neregistrovaných výrobců a prodejců, ale podle něj šel do rizika a to riziko nevyšlo.

Na některých barelech s lihem například byly křížky označující, že jde o látku škodlivou zdraví. Jednalo se totiž o technický líh. Soudce řekl, že Bažanowskému muselo být jasné, že se nejedná o potravinářský líh, o látku určenou k požívání. Když 11. září slyšel o úmrtích, sám šel něco vylít. "Proč by to dělal, kdyby si byl jist, že je vše v pořádku?" řekl soudce.

Polehčujícími okolnostmi pro Bažanowského bylo, že hned od počátku s policií spolupracoval. Soudce řekl, že nebýt toho, je možné, že by zemřelo více lidí a ani by nebyli odhaleni další distributoři nelegálního alkoholu.

Alkohol přivezl příbuzný

Rodina v Komorní Lhotce popíjela několik dní alkohol, který jim od Bažanowského přivezl příbuzný. Ten jel ještě pro další lahve. Policie jich u něj později zajistila 20, v pěti z nich bylo smrtelné množství metylalkoholu. To už osmadvacetiletá žena byla mrtvá a její otec bojoval o život v nemocnici.

Soudce ale řekl, že k tragickým následkům přispěli i sami poškození. Když kupovali tak levný alkohol, museli podle soudce počítat s nebezpečím, měli proto dávat větší pozor a být obezřetní.

Obžalovaní distribuovali podomácku vyrobený alkohol pod řadou značek. Nejčastěji to byly tuzemák, vodka a švestková vodka, ale i různé slivovice, griotka, albánská borovička a řada dalších.

Soudce řekl, že metanol v tomto případě nezabíjel více jen shodou okolností a náhod. U jedovatého alkoholu, jejž policie zajistila, stačilo podle soudce člověku, který by ho snášel velmi špatně, vypít čtyři velké odlivky. V případě člověka, který by to naopak snášel velmi dobře, by odlivek muselo být až 14.

Metanolová aféra začala předloni 3. září a vyžádala si pět desítek životů. Lidé obvinění v hlavní větvi kauzy mají podle obžaloby na svědomí 38 z nich.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy