Moravskoslezská ČSSD chce kvůli černým duším zrušit 17 místních organizací v Ostravě

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2019 18:57
ČSSD v Moravskoslezském kraji chce odebrat licenci řadě ostravských organizací. Zdůvodňuje to špatnými výsledky v posledních komunálních volbách strany, která ve města bývala úspěšná, a obavou z toho, že jsou mezi jejich členy takzvané černé duše. Krajské předsednictvo navrhuje celostátnímu předsednictvu ČSSD odebrat licence 17 místním organizacím v Ostravě, celkem jich ve městě působí 26.
Ostrava (ilustrační foto).
Ostrava (ilustrační foto). | Foto: Tomáš Vocelka

"Krajské předsednictvo dospělo k závěru, že musíme vyřešit ostravskou organizaci ČSSD, která je dlouhodobě neúspěšná a nedokáže oslovit voličskou základnu," řekl předseda moravskoslezské organizace Tomáš Hanzel.

"Jde o návrhy na zrušení licencí některých místních organizací. Jejich členové se mohou přihlásit jinam," dodal. Týká se to podle něj organizací, u kterých byl v minulosti velký pohyb členů a existuje podezření, že tam figurují černé duše, a organizací, kde před komunálními volbami nahradili schopné komunální politiky a neuspěli.

Rozhodnutí by se týkalo 293 členů

Předsedkyně ostravské ČSSD Jana Vajdíková uvedla, že krajské předsednictvo navrhuje celostátnímu předsednictvu ČSSD odebrat licence 17 z 26 místních organizací.

"Odůvodnění, že jsou v organizacích černé duše, je zcela liché. Ostrava prošla před dvěma lety přeregistrací, takže zůstali jenom ti, kteří se přeregistrovali. Žádné černé duše se v Ostravě nenacházejí," reagovala Vajdíková. Dodala, že rozhodnutí by se dotklo 293 ze 415 členů ČSSD v Ostravě, tedy více než 70 procent lidí, o které by strana zřejmě přišla.

"Je spíš pravděpodobné, že organizace je nepřijmou. Do organizace Hrabůvka, která má teď 20 členů, by mělo přejít 240 členů. To je nelogické," dodala.

Ostravská ČSSD vznesla žádost na předsednictvo strany, aby k odebírání licencí nepřistoupilo. "Ruší se funkční a velké organizace, oproti tomu třeba místní organizace Poruba, kde je člen i pan ministr (kultury Lubomír) Zaorálek, se neruší, i když je více než rok nefunkční," řekla Vajdíková.

Nesouhlasí ani s argumentem o špatných volebních výsledcích. "Mezi organizacemi, které se ruší, je Lhotka, která měla nejvíc procent v celé Ostravě. Oproti tomu organizace Michálkovice, která se neruší, získala minimum procent a je tam pouze jedna členka. V Kunčičkách je jeden člen. Takové organizace se nechávají, i když nemají ani minimální počet pět členů," řekla Vajdíková. Odebrání licencí by stranu připravilo o další voliče, varovala.

Ostravská ČSSD se dlouhodobě potýkala s vnitřními spory i s problémy ve vztahu s krajským vedením. V listopadu 2016 sociální demokraté odvolali tehdejšího předsedu ostravské ČSSD Lumíra Palyzu. Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu 2017 vyhověla stížnosti a konference se musela opakovat v únoru 2017. Palyza byl odvolán znovu a novou předsedkyní se stala Vajdíková. Krajský výkonný výbor pak navrhl přeregistraci, kvůli které byla strana dlouho bez vedení a musela volit nové. Vajdíková se potřetí stala předsedkyní v říjnu 2017.

Moravskoslezský kraj i Ostrava byly dlouhá léta baštou ČSSD. V minulosti zde pravidelně sociální demokraté získávali vysoké funkce ve vedení měst i kraje. V roce 2012 tu ČSSD v krajských volbách získala 27,4 procenta a měla hejtmana. O čtyři roky později skončila v opozici s výsledkem 16,6 procenta. V parlamentních volbách v roce 2013 zvítězila 26,38 procenty, v roce 2017 výsledek spadl na 8,83 procenta. V letošních evropských volbách dosáhla na 4,78 procenta.

ČSSD rozdělovala pašalíky a místa, lidé si na to zvykli a vytvořili mafie, aby si ty pozice udrželi, kritizuje bývalý europoslanec Libor Rouček. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy