Chtěla jsem, aby šel k psychiatrovi, ale odmítal to, tvrdí přítelkyně vraha z Ostravy

Domácí Domácí
18. 2. 2020 11:59
Proč Ctirad Vitásek v ostravské fakultní nemocnici zastřelil sedm lidí, není ani po více než dvou měsících jasné. Stále pravděpodobnější se ale zdá být varianta, že za vražděním stála psychická nemoc útočníka, který na útěku spáchal sebevraždu. Lékaři i přítelkyně ho přesvědčovali k návštěvě psychiatra, muž k němu ale nešel.
V ostravské nemocnici střelec zabil loni 10. prosince sedm lidí
V ostravské nemocnici střelec zabil loni 10. prosince sedm lidí | Foto: ČTK

Přítelkyně střelce vyšetřovatelům a nyní i Hospodářským novinám popsala vážné změny v mužově chování, které se objevily až v posledních měsících před činem. Vitáskovi, který trpěl představou o svém těžkém onemocnění, však psychiatři pomoct nestačili.

Střelec z Ostravy si podle své dlouholeté družky začal stěžovat na bolesti v různých částech těla loni na podzim. "Byl sportovec, žádný hypochondr, nemoci často přecházel," vzpomíná žena. Vitásek, který pracoval jako stavební technik, pak ale začal mluvit o rakovině. "Skutečně se zdálo, že trpěl bolestmi. I přesto ale vyšetření, která absolvoval, nádorová onemocnění vyloučila. Byl přesvědčený, že mu lékaři odmítají pomoci," řekla.

Ženě tak bylo brzy jasné, že její přítel potřebuje pomoc spíše od psychiatra než onkologa. "Jeden večer, nedlouho před tím hrozným dnem, mi například volal z auta, že se ztratil. Opravdu nevěděl, kde je, byl dezorientovaný, měl úplně jiný hlas. To už nebyl on," vyprávěla.

Možnost, že střelec byl psychicky nemocný, považuje za pravděpodobnou i policie. "Je to jedna z hlavních vyšetřovacích verzí," oznámil dozorující krajský státní zástupce David Bartoš, který převzal za policii informování veřejnosti o případu. Detektivové podle Bartoše prověřují například možnost takzvané rozšířené sebevraždy, kdy často duševně chorý pachatel zabije sebe a několik dalších lidí. 

Nebylo by to poprvé, kdy v Česku zabíjel neléčený duševně nemocný člověk. Největší masový vrah v dějinách země, který v únoru 2015 zastřelil v restauraci Družba v Uherském Hradišti osm lidí a následné při policejním zásahu také sebe, trpěl psychickou poruchou řadu let.

Hypochondrická deprese

Podle oslovených psychiatrů je pravděpodobnost, že Vitásek trpěl psychickou poruchou, velmi vysoká. "Neměl jsem možnost jej vyšetřit, mohlo se však jednat o nastartování hypochondrické deprese, která bývá hodně hluboká a záludná, protože pacient je přesvědčen o smrtelném onemocnění a nepřijímá obvykle žádné důkazy, že tomu tak není," uvedl psychiatr Jan Cimický.

Také podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla svědčí řada indicií pro to, že pachatel nebyl duševně v pořádku. "Mohu samozřejmě jen spekulovat například o rozšířené sebevraždě, kdy jsou známy případy, že si vezme život matka a vezme s sebou i děti," popsal.

Vitásek se podle Höschla mohl snažit pomstít systému, který mu nedokázal pomoci. "Hypochondrické stesky nebo extrémní zaměření na vlastní tělesné zdraví bývají součástí depresivního syndromu. Jeho jednání je patologické, ale co to přesně je za patologii, si samozřejmě nemohu dovolit říci," dodal Höschl.

Teorii o rozšířené sebevraždě může nasvědčovat i výpověď Vitáskovy družky. "Byl přesvědčený, že zemře, a říkal, že se mu ale nechce odejít beze mě. Dnes si myslím, že pokud by měl zbraň doma, tak jsem tu dnes už nebyla," míní žena. Přítel si podle ní schovával nelegálně drženou pistoli mimo byt. "O tom, že ji má, jsem vůbec netušila."

Lékaři mohli udělat víc, tvrdí přítelkyně střelce

Ona i Vitáskovi rodiče se muže snažili k návštěvě psychiatra přimět několik týdnů. "Odmítal to," popisuje žena, která nakonec požádala o pomoc lékaře na chirurgickém oddělení ostravské Vítkovické nemocnice, kde přítel absolvoval některá vyšetření. "Chtěla jsem, ať ho pošlou k psychiatrovi. Donutí ho tam jít. Ale neuspěla jsem. U žádného psychiatra nebyl, což byla veliká chyba," dodala žena, která se domnívá, že lékaři mohli udělat víc.

Vítkovická nemocnice i zařízení v Krnově, kde se Vitáska také pokoušeli léčit, však prostřednictvím svých mluvčích na jakékoli otázky, včetně té, zda ho někdo poslal na psychiatrické vyšetření, odmítly HN odpovědět. Stejně se zachovala i jeho praktická lékařka z Háje ve Slezsku Jiřina Dobešová.

Zanedbání lékařské péče zatím policie u ostravského střelce nezjistila. "Péče, kterou dostával, byla přiměřená, komplexní. Lékaři postupovali standardně a nabízeli mu i možnost psychiatrického vyšetření. Ale on na žádné nakonec nešel," sdělil krajský státní zástupce Bartoš.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy