Celníci na Ostravsku zabavili v zásilce z Bulharska 110 kilogramů léků na výrobu drog

ČTK ČTK
21. 11. 2018 13:00
Celníci na Ostravsku zabavili při kontrole dodávky téměř 110 kilogramů léků obsahujících pseudoefedrin. V zásilce z Bulharska bylo 26 tisíc krabiček s léky a pravděpodobně měly sloužit k výrobě pervitinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Obsahovala 364 tisíc tablet s celkovým obsahem kolem 44 kilogramů pseudoefedrinu. Z takového množství by bylo možné vyrobit až 29 kilogramů pervitinu v hodnotě přesahující 20 milionů korun. Informovala o tom mluvčí moravskoslezských celníků Pavla Zdobnická.

Dodávku s bulharskou registrační značkou si celníci vybrali ke kontrole náhodou. Zastavili ji na dálnici D1 u obce Vrbice. Řidič předložil doklady, podle nichž zásilka směřovala z Bulharska do Česka a Polska.

"Celníci pojali podezření, že by léky mohly být zneužity k výrobě drog. Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv už potvrdili, že se jedná o lék u nás neregistrovaný a množství pseudoefedrinu obsaženého v těchto lécích mnohonásobně převyšuje povolené množství v České republice," uvedla Zdobnická.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy