Bývalý agent Zifčák ovlivnil volby, budou proto nové

Tomáš Netočný
15. 6. 2011 13:32
Těsně před komunálními volbami přibyly v Karlově Studánce desítky nových lidí
Vlajka Karlovy Studánky. O vliv v zastupitelstvu je v lázeňské obci zájem. Kvůli desítkám rychlokvašených přistěhovalců se budou opakovat volby
Vlajka Karlovy Studánky. O vliv v zastupitelstvu je v lázeňské obci zájem. Kvůli desítkám rychlokvašených přistěhovalců se budou opakovat volby | Foto: Ondřej Besperát

Karlova Studánka - Podzimní komunální volby v Karlově Studánce na Bruntálsku byly zmanipulované a budou se muset opakovat.

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že výsledek voleb do obecního zastupitelstva mohla ovlivnit skutečnost, že se těsně před volbami přestěhovaly desítky nových obyvatel.

Svědectví lidí z Karlovy Studánky vypovídají o tom, že příchod nových voličů do vesnice organizoval bývalý agent komunistické státní bezpečnosti Ludvík Zifčák. Tím mohl ovlivnit výsledek hlasování a zásadně změnit poměry na radnici atraktivní lázeňské obce.

Žalobu na průběh voleb podalo jedno z místních uskupení s názvem Pro rozvoj Karlovy Studánky, ale napoprvé u krajského soudu neuspělo.

Obrátilo se proto se stížností k Ústavnímu soudu, který žalobu krajskému soudu vrátil s doporučením, aby své původní rozhodnutí zrušil a krajský soud se tímto doporučením řídil.

Volby v Karlově Studánce vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů - Spokojení občané I. V devítičlenném zastupitelstvu získalo čtyři mandáty a jeho kandidátka Radka Chudová se stala starostkou.

Provokatér z Národní znovu na scéně

Po jednom mandátu získali sociální demokraté, Sbor dobrovolných hasičů a sdružení Pro rozvoj Karlovy Studánky. Zifčákovo Sdružení Prosperita Karlovy Studánky má dvě křesla.

Spolu s bývalým agentem Zifčákem se od zastupitelstva dostal také Jiří Klásek, který je majitelem místního hotelu Džbán.

Právě v tomto hotelu se do jednoho bytu přihlásilo před volbami celkem 34 lidí a svědci z Karlovy Studánky uvádějí, že Ludvík Zifčák organizoval během voleb také jejich příchod do volební místnosti.

Jaký mohl mít Ludvík Zifčák důvod uspět ve volbách v Karlově Studánce, není zatím jasné a jeho stanovisko zatím nemá Aktuálně.cz k dispozici.

Zifčák je známý jako předlistopadový agent státní bezpečnosti, který při demonstraci 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze sehrál roli údajně mrtvého studenta Martina Šmída a byl za to později odsouzen do vězení.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy