Bohuslav Sobotka odmítá finanční injekci OKD. Horníkům hodlá pomoci jinak

ČTK ČTK
12. 12. 2015 16:01
Premiér po jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD řekl, že společnost OKD manažersky selhala. Nehodlá proto vyplácet společnosti požadované čtyři miliardy korun, aby pokračovala v těžbě. Sobotka plánuje dát dohromady dost peněz, které by sloužily pro rekvalifikaci propuštěných horníků. Týká se to více jak deseti tisíc lidí.
Foto: ČTK

Praha - Sociální demokracie odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, která prý selhala při své manažerské činnosti. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR). Vláda bude hledat způsoby pomoci horníkům, pokud budou propuštěni.

Po dnešním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD to novinářům řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle premiéra Bohuslava Sobotky se stát nechystá ani koupit důl Paskov. Sobotka také řekl, že ministři ČSSD budou v pondělí hlasovat pro přemístění asi 150 iráckých uprchlíků do Česka.

Situací v OKD, jejímž velkým problémem jsou snižující se ceny uhlí, se bude v pondělí zabývat vláda. Návrh řešení situace, který státu předložila společnost NWR, označil Mládek už dříve za nehorázný. Šéf odborů Josef Středula uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě.

"Já a kolegyně (Michaela) Marksová jsme dostali podporu v tom navrhovaném směru řešení, že uděláme maximum pro to, aby bylo pomoženo lidem, především horníkům, aby bylo pomoženo kraji, protože situace tam je vážná, ale to neznamená žádnou veřejnou pomoc firmě, která zřejmě docela selhala při své manažerské činnosti," řekl Mládek.

Podle ministra bude vytvořena pracovní skupina, která se bude situací v OKD zabývat a bude hledat způsoby pomoci horníkům. Mládek a ministryně sociálních věcí Marksová se chystají příští týden nebo na začátku ledna na Karvinsko zajet.

Nechystáme nic kupovat, chystáme se pomáhat lidem

Jednou z variant řešení situace, které NWR státu navrhla, je dřívější uzavření dolu Paskov nebo jeho převod na stát. "My se nechystáme nic kupovat. My se chystáme pomáhat lidem, kteří eventuálně budou muset odejít," řekl Sobotka. Uvedl, že cílem je dát dohromady dost peněz, které by posloužily při rekvalifikaci všech propuštěných z OKD. V celém OKD pracuje více než deset tisíc lidí.

Stát by také mohl podle Sobotky podpořit firmy, které by je zaměstnaly, nebo projekty zabývající se zvyšováním zaměstnanosti. V Moravskoslezském kraji, kde je druhá nejvyšší nezaměstnanost v zemi, je podle něj několik tisíc volných pracovních míst. "Je velmi důležité, abychom přispěli k tomu, aby tato místa byla obsazena lidmi, kteří možná budou muset odejít z uhelného hornictví," řekl Sobotka. Bude také chtít, aby byl urychleně přijat zákon umožňující horníkům dřívější odchod do důchodu.

Vláda v pondělí také projedná přesídlení 153 iráckých migrantů. "Myslím, že nic nebrání tomu, aby o tom vláda rozhodla," řekl Sobotka s tím, že ministři za sociální demokracii budou hlasovat pro. Stát by měl těmto uprchlíkům pomoci spolu s Nadačním fondem Generace 21.

Předseda vlády dnes řekl, že do Česka by měli být přesídleni lidé, kteří utekli před takzvaným Islámským státem především z okolí iráckého Mosulu, který islámští extremisté obsadili. Migranti prý již prošli bezpečnostními prověrkami.

Členové předsednictva ČSSD na dnešním jednání schválili více než desetičlenný okruh kandidátů do senátních voleb. Konečné rozhodnutí ale bude podle nových pravidel na všech členech ČSSD.

Ústřední výkonný výbor také diskutoval o programu strany. Podle Sobotky se ČSSD chystá po deseti letech aktualizovat střednědobý program. Důvodem podle něj je, že řadu z programových vizí předložených voličům při minulých volbách se straně podařilo splnit.

Výbor také diskutoval o obecných tématech, například jak zajistit nadále vysoký hospodářský růst, konkurenceschopnost ekonomiky nebo získávání investic.

Poznámka: Spolumajitel NWR Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy