Mluvčí Proutníková je lobbistka Mrencová, říká bývalá Haškova mluvčí. Neřešte to, nařídil hejtman

Domácí Domácí
2. 8. 2016 20:14
Podle bývalé mluvčí jihomoravského kraje Denisy Kapitančikové Lucie Proutníková existuje. V rozhovoru pro Deník Referendum Kapitančiková potvrdila, že Proutníková je ve skutečnosti lobbistka Jana Mrencová. Na e-mail Mrencové musely putovat všechny tiskové výstupy ještě před jejich zveřejněním. Mrencová je prý poté přeposílala s podpisem Proutníková. Bývalá mluvčí se na podivnou praxi ptala také hejtmana Michala Haška, ale ten jí prý řekl, že to nemá řešit. Reakci hejtmana Michala Haška (ČSSD) Aktuálně.cz zjišťuje.
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: www.michal-hasek.eu

Brno - Za smyšlenou identitou tiskové mluvčí Lucie Proutníkové se skutečně skrývá jméno lobbistky Jany Mrencové. Informoval o tom Deník Referendum, který mluvil s bývalou mluvčí Jihomoravského kraje Denisou Kapitančikovou. "Každou tiskovou zprávu ještě předtím, než jsme ji rozeslali novinářům a vyvěsili na web, jsme museli posílat jí (Janě Mrencové - pozn. red.)," řekla v rozhovoru pro deník Kapitančíková.

Podle svých slov se na podivnou praxi ptala také hejtmana Michala Haška (ČSSD) a ředitelky krajského úřadu. "Obou jsem se tehdy ptala, co to má znamenat. Proč to takto děláme… Oba mi odvětili, ať to neřeším," popisuje Kapitančiková.

Jana Mrencová přijaté tiskové zprávy podle bývalé mluvčí jen přeposílala dal s podpisem Lucie Proutníková. Mrencová měla za tuto službu od krajského úřadu inkasovat 400 tisíc korun za rok. Fakturovalo se ale na jméno Lucie Proutníková.

"Netuším, kdo to je," odpověděl na dotaz ohledně mluvčí Proutníkové Hašek. Ještě před měsícem přitom za Haška Proutníková komentovala pro ČTK církevní restituce. Hejtman Michal Hašek na svém Facebooku nedávno přidal fotku, kde se vyfotil se svou krajskou mluvčí Eliškou Windovou.

Lobbistka Jana Mrencová, které soud udělil podmínku za korupci novinářů, obvinění v minulosti odmítla. "To opravdu máte mylné informace. Já politiku nedělám," řekla deníku MF Dnes v červenci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy