Kraje mohou získat tři miliardy na opravu silnic, ministerstvo ušetřilo v rozpočtu

ČTK ČTK
12. 1. 2016 19:41
Na opravu silnic druhých a třetích tříd by letos mohly kraje dostat tři miliardy korun. Ministerstvo dopravy totiž úspěšně čerpalo peníze z fondů EU a ve státním rozpočtu tyto peníze ušetřilo. Po setkání s prezidentem Milošem Zemanem to řekl ministr financí Andrej Babiš. Kraje dostaly od státu loni poprvé na opravu svých silnic zhruba 4,4 miliardy korun, ale letošní rozpočet s dalšími penězi pro ně zatím nepočítá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Díky úspěšnému čerpání evropských dotací by mohly letos do krajů připutovat tři miliardy korun na opravu silnic druhých a třetích tříd. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to oznámil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

"Informoval jsem pana prezidenta, že velmi úspěšné v čerpání fondů EU bylo ministerstvo dopravy. Jen za prosinec tam byla fakturace 26 miliard korun. Dokonce se podařilo ušetřit peníze z českého rozpočtu a vznikne pravděpodobně rezerva tři miliardy korun, kterou bychom chtěli nabídnout do krajů na opravy silnic druhé a třetí třídy," uvedl ministr.

Původně ministerstvo dopravy v návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na letošní rok se penězi pro kraje počítalo. Ministr financí je ale vyškrtl. Odůvodnil to tím, že kraje díky novému rozpočtovému určení daní dostanou další tři miliardy a v celkovém výběru daní asi o 9,6 miliardy více.

K celkovému čerpání peněz z fondů EU, které prezident minulý týden Zeman kritizoval jako nedostatečné, Babiš uvedl, že velmi dobře vyčerpala peníze ministerstvo průmyslu a obchodu, životního prostředí a dopravy. "Pan prezident má ale pravdu, že u vědy a výzkumu to nedopadlo dobře. Tam je to ale dáno tím, že je to roztroušeno po více resortech," uvedl.

Zeman s Babišem také mluvili o migraci. Podle ministra se shodují na tom, že je potřeba, aby Evropa konečně situaci začala řešit. "Je potřeba něco udělat a pokud to neudělá Evropa centrálně, tak to pak země udělají individuálně. A pak to vypadá, jak to vypadá. Není to řízeno centrálně a není to akční, takže se nic nezměnilo," uvedl Babiš.

Podle něj celá situace nakonec skončí uzavřením vnější hranice EU. "Je potřeba udělat jasno, kdo chce přijímat migranty a kdo ne. A kdo je chce přijímat, tak by to měl dělat mimo Evropu," uvedl.

Prezident podle Babiše také podporuje zavedení elektronické evidence tržeb, jejíž schválení opozice ve Sněmovně blokuje.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy