reklama
 
 

Kraje mohou získat tři miliardy na opravu silnic, ministerstvo ušetřilo v rozpočtu

12. 1. 2016 19:41
Na opravu silnic druhých a třetích tříd by letos mohly kraje dostat tři miliardy korun. Ministerstvo dopravy totiž úspěšně čerpalo peníze z fondů EU a ve státním rozpočtu tyto peníze ušetřilo. Po setkání s prezidentem Milošem Zemanem to řekl ministr financí Andrej Babiš. Kraje dostaly od státu loni poprvé na opravu svých silnic zhruba 4,4 miliardy korun, ale letošní rozpočet s dalšími penězi pro ně zatím nepočítá.

Praha - Díky úspěšnému čerpání evropských dotací by mohly letos do krajů připutovat tři miliardy korun na opravu silnic druhých a třetích tříd. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to oznámil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

"Informoval jsem pana prezidenta, že velmi úspěšné v čerpání fondů EU bylo ministerstvo dopravy. Jen za prosinec tam byla fakturace 26 miliard korun. Dokonce se podařilo ušetřit peníze z českého rozpočtu a vznikne pravděpodobně rezerva tři miliardy korun, kterou bychom chtěli nabídnout do krajů na opravy silnic druhé a třetí třídy," uvedl ministr.

Původně ministerstvo dopravy v návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na letošní rok se penězi pro kraje počítalo. Ministr financí je ale vyškrtl. Odůvodnil to tím, že kraje díky novému rozpočtovému určení daní dostanou další tři miliardy a v celkovém výběru daní asi o 9,6 miliardy více.

K celkovému čerpání peněz z fondů EU, které prezident minulý týden Zeman kritizoval jako nedostatečné, Babiš uvedl, že velmi dobře vyčerpala peníze ministerstvo průmyslu a obchodu, životního prostředí a dopravy. "Pan prezident má ale pravdu, že u vědy a výzkumu to nedopadlo dobře. Tam je to ale dáno tím, že je to roztroušeno po více resortech," uvedl.

Zeman s Babišem také mluvili o migraci. Podle ministra se shodují na tom, že je potřeba, aby Evropa konečně situaci začala řešit. "Je potřeba něco udělat a pokud to neudělá Evropa centrálně, tak to pak země udělají individuálně. A pak to vypadá, jak to vypadá. Není to řízeno centrálně a není to akční, takže se nic nezměnilo," uvedl Babiš.

Podle něj celá situace nakonec skončí uzavřením vnější hranice EU. "Je potřeba udělat jasno, kdo chce přijímat migranty a kdo ne. A kdo je chce přijímat, tak by to měl dělat mimo Evropu," uvedl.

Prezident podle Babiše také podporuje zavedení elektronické evidence tržeb, jejíž schválení opozice ve Sněmovně blokuje.

autor: ČTK | 12. 1. 2016 19:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama
  reklama