Maturita za 15 000. Policie odhalila gang padělatelů

ČTK ČTK
3. 7. 2014 15:47
Skupina převážně mladších žen nabízela vysokoškolské diplomy, vysvědčení i výuční listy, policie již prokázala stovku případů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Ústí nad Labem - Policie odhalila skupinu, která v Ústeckém kraji prodávala padělky maturitních vysvědčení, vysokoškolských diplomů a výučních listů. Z padělání listin obvinila deset lidí, většinou mladších žen. Novinářům to dnes řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality Radim Vojáček.

Skupina podle policie nabízela padělky na internetových serverech. Za falešný vysokoškolský diplom inkasovala 50 000 korun, za maturitní vysvědčení a výuční list 15 000 korun. Kriminalisté jim prokázali stovku případů.

Vysvědčení na jméno školy

"Kupovali si k tomu originální blankety, které si objednávali na jméno školy. Distributor to přivezl ke škole a oni si to tam vyzvedli. Samotné vysvědčení pak dělali doma," řekl Vojáček. Kriminalisté podle něj odhalili případ vlastním šetřením i podněty od některých zaměstnavatelů, kteří zjistili, že jim zaměstnanci předložili falešný doklad o vzdělání.

Podle Vojáčka pachatelé komunikovali se zákazníky buď e-mailem, nebo telefonicky, peníze si nechávali posílat převážně poštovní poukázkami. Doklad pak buď posílali poštou, nebo ho předávali osobně. Vysvědčení podle kriminalistů vyráběli na přání klientů. "Nabízeli školy po celé republice. Lidé si mohli určit, jaké chtějí známky. Zda chtějí být velmi dobří, průměrní, nebo horší studenti," doplnil Vojáček.

Tresty hrozí i "falešným" absolventům

Falešné doklady pak lidé používali nejen pro získání zaměstnání. "Bylo zajištěno ročníkové vysvědčení pro rodinného příslušníka, aby byl ubezpečen, že dcera řádně studuje. Máme i případy studentů, kteří neudělali maturitu a vysvědčení si koupili, aby mohli rodičům deklarovat, že maturitu mají," řekl Vojáček.

Lidem, kteří použili falešné doklady pro získání práce, hrozí trestní stíhání také. "Rozeslali jsme všechny případy do jednotlivých okresů, aby kriminalisté případně zahájili jejich stíhání," dodal Vojáček.

Skupině padělatelů hrozí až tříleté vězení. Pouze jedna z obviněných, která prodala falešných dokladů 47, může strávit ve vězení až šest let. Policie už případ předala státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy