V Lubenci se vášnivě diskutovalo o jaderném úložišti. Lidé se obávají radioaktivity

ČTK ČTK
7. 11. 2015 19:10
Lidé z Lubence na Lounsku v sobotu debatovali o hlubinném úložišti jaderného odpadu. Lokalita Čertovka u Lubence na hranici Ústeckého a Plzeňského kraje je totiž jednou ze sedmi vytipovaných oblastí. Lidé úložiště u obce nechtějí, bojí se radioaktivity. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je uklidňuje, že radioaktivita ionizujícího záření je aspekt, který lze zvládnout.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Helena Bucková

Lubenec - Obyvatelé z Lubence na Lounsku v sobotu debatovali o hlubinném úložišti jaderného odpadu. Lokalita Čertovka na hranici Ústeckého a Plzeňského kraje je totiž jednou ze sedmi vytipovaných oblastí, kde by mohlo úložiště vzniknout.

Obyvatelé se ale obávají nevratného poškození přírodně cenného území. Už v roce 2012 proto v referendu odmítli průzkumy, které mají založení jaderného "skladu" předcházet. Proti průzkumům se tehdy postavilo 517 lidí, dovolit je chtělo jen 111 lidí. Podle toho pak postupovalo i zastupitelstvo, které řeklo průzkumům ne.

V sobotu padaly hlavně technické dotazy, jak by to s jaderným odpadem bylo. "Lidé si mohli odnést svůj názor, mohli slyšet argumenty proti i pro. Byla to diskuse, byť někdy dost konfrontační," shrnul ředitel správy úložišť Jiří Slovák.

Radioaktivitu umíme zvládnout, uklidňuje Drábová

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová považuje situaci za patovou. Podle ní bude nutné o věci ještě dlouho s veřejností diskutovat. Konečná lokalita má být stanovena do roku 2025.

"Ta situace je naprosto patová. Všichni hráči na tomhle poli jsou zakopáni na svých pozicích a nikdo nemíní uhnout ani o kousek. To znamená, že to bude potřebovat ještě velmi dlouhé, trpělivé hledání dialogu, abychom se někam pohnuli," řekla Drábová.

Právě dialog od sobotní konference čekala. "Lidé přikládají hodně velkou důležitost a nebezpečnost otázce radioaktivity ionizujícího záření, což je aspekt, který umíme velmi dobře zvládnout. Skoro bych řekla, že z toho, čím by je to úložiště zatěžovalo, je to to nejmenší," řekla. Zdůraznila, že jaderné úložiště bude jednou Česká republika potřebovat. Bude muset vzniknout.

Ministr Brabec už povolil průzkumy lokalit

Průzkum v sedmi lokalitách povolil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) loni v říjnu, dotčené obce se však proti jeho rozhodnutí odvolaly. Letos v květnu ministr rozhodl, že průzkumy mohou začít v lokalitách Čertovka, Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj).

V srpnu získala Správa úložišť radioaktivních odpadů povolení (SÚRAO) i pro Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji a posléze pro Hrádek na Vysočině.

"Na všech sedmi lokalitách, kde má SÚRAO povoleno provádět průzkumy, je situace stejná: jsou tam odpůrci i příznivci," řekl ředitel správy úložišť Jiří Slovák. 

Zprovoznění úložiště s podzemní plochou přes 300 hektarů SÚRAO stále předpokládá v roce 2065. Jaderný odpad tam má být uložen desetitisíce let.

 

Právě se děje

Další zprávy