Známý hřebčín v Mimoni končí, koně Kadyrova se nevrátí

Domácí Martin Cáp Domácí, Martin Cáp
19. 2. 2013 6:38
Mimoň proslavil vlastní chov koní i přítomnost plnokrevníků čečenského prezidenta
Proslulý hřebčín v Mimoni na Českolipsku jde do dražby.
Proslulý hřebčín v Mimoni na Českolipsku jde do dražby. | Foto: Naxos

Česká Lípa - Ještě loni se hřebčín se závodištěm v Mimoni na Českolipsku dostal do titulků světových médií, když sem část svých koní přestěhoval čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Teď místo se známou minulostí ve své dosavadní podobě končí.

Kvůli finančním problémům majitele půjde celý areál do dražby. Ta se uskuteční 10. dubna a nejnižší cena je 13 milionů korun.

"Dražbu vyhlásil věřitel po dohodě se současným majitelem hřebčína, který nemá dostatek peněz na splnění svých závazků a na další provoz areálu," uvedl Michal Skuhra ze společnosti Naxos, která má prodej na starosti.

"Hřebčín jako celek je na prodej už rok a půl. Vždy jsem ho musel dotovat. Je mi 65 let a potřebuji si už odpočinout," řekl Aktuálně.cz dosavadní majitel Zbyněk Pulec, který hřebčín koupil v polovině 90. let.

Pro znalce dostihového sportu nepřichází konec slavného chovu úplně nečekaně. Tuzemské bašty chovu anglického plnokrevníka tradičně leží na Moravě a severočeský hřebčín v posledních letech bojoval s nezájmem ostatních chovatelů.

Pulec s postupem času výrazně omezil počet svých koní a areál v posledních letech sloužil hlavně jako karanténa pro vývoz koní do východních zemí.

Tam by měl v dohledné době natrvalo zamířit i současný plemeník hřebčína Suestado. Bývalý favorit německého derby bude s nejvyšší pravděpodobností prodán do Kirgizie nebo Kazachstánu.

Přišel i prezident

Stěhovat se bude muset také trenér Arslangirej Šavujev, který loni v mimoňském areálu připravoval koně čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova a sbíral s nimi úspěchy v zemích jako Německo nebo Francie. Hnědák Mikhail Glinka dokonce běžel v nejbohatším evropském dostihu Ceně vítězného oblouku.

Teď dostal Šavujev výpověď. Jeho čtyřnohé hvězdy se momentálně nacházejí na zimním pobytu v Dubaji. Pokud se na jaře vrátí, do severních Čech už nezamíří.

Hřebčín Mimoň se proslavil v 70. a 80. letech vlastním chovem dostihových koní, narodili se tady dva vítězové Československého derby Taran a Trocadero.

Na malém závodišti vedle pastvin se také pravidelně konaly dostihy, které v roce 2009 navštívil prezident Václav Klaus.

Kadyrov nemá zájem

Areál o rozloze bezmála 30 hektarů leží na jihozápadním okraji Mimoně. Kromě stájí a závodiště k němu patří tréninkové zázemí a rozsáhlé pastviny.

Většina nemovitostí byla postavena počátkem 80. let v době největších úspěchů hřebčína. Jejich stav dnes ale není dobrý, nutně potřebují opravy.

Nejstarší je objekt staré konírny postavený kolem roku 1900, který prošel po požáru v 60. letech minulého století rekonstrukcí.

"Pokud jej koupí milovník koní, věřím tomu, že se do prázdného hřebčína vrátí život spojený s chovem a s dostihovým sportem," dodal Skuhra.

Podle informací Aktuálně.cz momentálně běží několik paralelních jednání s potenciálními kupci z Ruska, Kazachstánu, Ázerbájdžánu nebo Číny. Ramzan Kadyrov údajně o český hřebčín zájem neprojevil.

Nedávné změny územního plánu umožňují vybudování areálu pro wellness, potenciální lázně v Mimoni by mohly pojmout 200 lidí.

"Takovou perspektivu areál určitě má, také koňařská tradice by se tady mohla zachovat. Vše ale závisí na novém majiteli," řekl Pulec.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy