Známý hřebčín v Mimoni končí, koně Kadyrova se nevrátí

Domácí Martin Cáp Domácí, Martin Cáp
19. 2. 2013 6:38
Mimoň proslavil vlastní chov koní i přítomnost plnokrevníků čečenského prezidenta
Proslulý hřebčín v Mimoni na Českolipsku jde do dražby.
Proslulý hřebčín v Mimoni na Českolipsku jde do dražby. | Foto: Naxos

Česká Lípa - Ještě loni se hřebčín se závodištěm v Mimoni na Českolipsku dostal do titulků světových médií, když sem část svých koní přestěhoval čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Teď místo se známou minulostí ve své dosavadní podobě končí.

Kvůli finančním problémům majitele půjde celý areál do dražby. Ta se uskuteční 10. dubna a nejnižší cena je 13 milionů korun.

"Dražbu vyhlásil věřitel po dohodě se současným majitelem hřebčína, který nemá dostatek peněz na splnění svých závazků a na další provoz areálu," uvedl Michal Skuhra ze společnosti Naxos, která má prodej na starosti.

"Hřebčín jako celek je na prodej už rok a půl. Vždy jsem ho musel dotovat. Je mi 65 let a potřebuji si už odpočinout," řekl Aktuálně.cz dosavadní majitel Zbyněk Pulec, který hřebčín koupil v polovině 90. let.

Pro znalce dostihového sportu nepřichází konec slavného chovu úplně nečekaně. Tuzemské bašty chovu anglického plnokrevníka tradičně leží na Moravě a severočeský hřebčín v posledních letech bojoval s nezájmem ostatních chovatelů.

Pulec s postupem času výrazně omezil počet svých koní a areál v posledních letech sloužil hlavně jako karanténa pro vývoz koní do východních zemí.

Tam by měl v dohledné době natrvalo zamířit i současný plemeník hřebčína Suestado. Bývalý favorit německého derby bude s nejvyšší pravděpodobností prodán do Kirgizie nebo Kazachstánu.

Přišel i prezident

Stěhovat se bude muset také trenér Arslangirej Šavujev, který loni v mimoňském areálu připravoval koně čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova a sbíral s nimi úspěchy v zemích jako Německo nebo Francie. Hnědák Mikhail Glinka dokonce běžel v nejbohatším evropském dostihu Ceně vítězného oblouku.

Teď dostal Šavujev výpověď. Jeho čtyřnohé hvězdy se momentálně nacházejí na zimním pobytu v Dubaji. Pokud se na jaře vrátí, do severních Čech už nezamíří.

Hřebčín Mimoň se proslavil v 70. a 80. letech vlastním chovem dostihových koní, narodili se tady dva vítězové Československého derby Taran a Trocadero.

Na malém závodišti vedle pastvin se také pravidelně konaly dostihy, které v roce 2009 navštívil prezident Václav Klaus.

Kadyrov nemá zájem

Areál o rozloze bezmála 30 hektarů leží na jihozápadním okraji Mimoně. Kromě stájí a závodiště k němu patří tréninkové zázemí a rozsáhlé pastviny.

Většina nemovitostí byla postavena počátkem 80. let v době největších úspěchů hřebčína. Jejich stav dnes ale není dobrý, nutně potřebují opravy.

Nejstarší je objekt staré konírny postavený kolem roku 1900, který prošel po požáru v 60. letech minulého století rekonstrukcí.

"Pokud jej koupí milovník koní, věřím tomu, že se do prázdného hřebčína vrátí život spojený s chovem a s dostihovým sportem," dodal Skuhra.

Podle informací Aktuálně.cz momentálně běží několik paralelních jednání s potenciálními kupci z Ruska, Kazachstánu, Ázerbájdžánu nebo Číny. Ramzan Kadyrov údajně o český hřebčín zájem neprojevil.

Nedávné změny územního plánu umožňují vybudování areálu pro wellness, potenciální lázně v Mimoni by mohly pojmout 200 lidí.

"Takovou perspektivu areál určitě má, také koňařská tradice by se tady mohla zachovat. Vše ale závisí na novém majiteli," řekl Pulec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy