Zlom vaz! To je pozdrav pro Český ráj místy jak ušitý

Miloslav Lubas
19. 11. 2011 19:30
Správa CHKO opraví 32 metrů chodníku. Na víc nemá
Chodník nad jezírkem u Bartošovy pece byl ještě nedávno vykotlaný jak ústa staré indiánské squaw
Chodník nad jezírkem u Bartošovy pece byl ještě nedávno vykotlaný jak ústa staré indiánské squaw | Foto: Miloslav Lubas

Turnov - Krkolomné stezky, chodníky, schůdky i můstky se vinou Českým rájem bez naděje, aby se v brzké době staly znovu bezpečnými.

Správě chráněné krajinné oblasti (CHKO) chybí peníze na jejich opravy.

A i kdyby je ´nedejbože´ měla, stejně by na mnoha místech hrozily turistům dál úrazy.

Většina staveb na turistických trasách totiž není majetkem Správy CHKO Český ráj, což znamená, že s nimi nesmí nic dělat. A vlastníci se do jejich obnovy nijak nehrnou.

"Zní to paradoxně, ale na našem území můžeme budovat jen nové stavby," řekl Aktuálně.cz zástupce vedoucího správy CHKO Aleš Hoření.

"Legislativa nám nedovoluje investovat peníze do starých chátrajících staveb, pokud nám nepatří," upřesnil.

Úrazy hrozí v Drábských světničkách i pod Troskami

Opravy poškozených stezek, chodníků, cest nebo můstků by vyšly na miliony korun. Podle odhadů prokřižuje Český ráj ročně až milion výletníků.

I obyčejná housenka může být ve Vazoveckém údolí krásná
I obyčejná housenka může být ve Vazoveckém údolí krásná | Foto: Miloslav Lubas

Naléhavou opravu potřebují především bezpečnostní prvky na turistických trasách v Drábských světničkách, na trase Neboh - Krásná vyhlídka - Příhrazy či na trase od rybníku Vidlák na Trosky.

"Uvítali bychom, kdybychom v CHKO Český ráj měli na bezpečnostní prvky na turistických trasách více peněz," prohlásil Hoření.

"A kdyby se jasně určilo, kdo v CHKO vlastně za bezpečnost na turistických trasách zodpovídá, kdo ji zajistí a kdo na to obdrží dotace. Jestli my, Klub českých turistů nebo nějaká úplně jiná instituce," dodal.

Některé drobné stavby na turistických trasách v Českém ráji vlastní správa CHKO, letos však kvůli nedostatku peněz nedala do pořádku ani jedinou. Aby také ne, když v roce 2011 hospodaří s rozpočtem o polovinu menším než loni.

Pasti u Bartošovy pece zmizí v listopadu

"V listopadu ale necháme opravit alespoň zbylý kus chodníku nad jezírkem u Bartošovy pece," uvedl Hoření. "Z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky jsme získali 62.000 korun."

Romantická procházka se dovede rázem změnit v boj o přežití kolenních vazů
Romantická procházka se dovede rázem změnit v boj o přežití kolenních vazů | Foto: Miloslav Lubas

V chodníku nad jezírkem zejí nebezpečné díry po chybějících prknech. Některá prkna jsou ztrouchnivělá nebo nalomená.

Obnova chodníku začala již v roce 2008 a tehdy stála zhruba 100.000 korun.

Na posledních 32 metrů však už peníze nestačily, a tak se turisté dočkají pohodlnější procházky u Bartošovy pece až na konci listopadu letošního roku.

Správa CHKO objednala na opravu chodníku naimpregnované tvrdé dřevo, odolávající hnilobě.

Bartošova pec leží ve Vazoveckém údolí mezi Turnovem a Jenišovicemi.

Pod klenbou krasového útvaru vyvěrá ze země jezírko. Kromě pěších výletníků tam míří také mnoho cykloturistů. Z Turnova vede k Bartošově peci asfaltová cesta

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy