Zeman navštívil spornou šroubárnu. Ano, bude líp, vzkázal

Luboš Kreč
26. 3. 2015 16:07
Prezident si během návštěvy Libereckého kraje prohlédl továrnu firmy Kamax, kterou řada místních kritizuje za negativní vliv na přírodu i dopravu.
Miloš Zeman ve firmě Kamax
Miloš Zeman ve firmě Kamax | Foto: ČTK

Turnov - Kolem nových hal strojírenské společnosti Kamax v průmyslové zóně Vesecko na okraji Turnova je delší dobu živo. Místním se nelíbí, že firma získala potřebná razítka a povolení až poté, co areál postavila, navíc z toho, co původně měly být jen sklady, se nakonec stala regulérní výroba s kalící linkou.

Ozývají se ekologové, že továrna negativně ovlivní dopravu a přírodu na hranici Českého ráje.

Fabriku během své třídenní cesty po Liberecku navštívil i Miloš Zeman, přijel se podívat nikoli do staršího provozu, který má Kamax blíže turnovskému centru, ale přímo do kritizované výrobny šroubů.

“Vím, že turnovská radnice moc nechtěla, abych sem jezdil,” prohlásil Miloš Zeman při setkání s asi stovkou zaměstnanců podniku. Do Kamaxu kolona včetně libereckého hejtmana Martina Půty vyrazila na výslovné přání Pražského hradu.

Zeman v továrně strávil necelou hodinu, nejdříve se setkal s managementem včetně ředitele. “Chtěl jsem třeba vědět, jaká je tu fluktuace zaměstnanců. Bylo mně řečeno, že se odtud chodí nohama napřed, tedy do důchodu,” rekapituloval Zeman svůj rozhovor s ředitelem Kamaxu Vladimírem Košíčkem.

Ke sporu Kamaxu s místními aktivisty se nakonec moc nevyjadřoval, pouze si rýpnul do jména jejich spolku: “Ten název Rohozecký okrášlovací spolek mě mimořádně zaujal.” A dodal, že hlavně zaměstnancům firmy přeje, aby překonali nynější potíže a mohlo se začít plně vyrábět. V tom jej podpořil i hejtman Půta.

Zaměstnanci Kamaxu se jej ale vůbec neptali na trable jejich chlebodárce. Zajímalo je, co si myslí o kvalitě českých dálnic (Ředitelství silnic a dálnic, které má jejich výstavbu na starost, stojí podle Zemana za zlámanou grešli), o radikalizaci evropské společnosti (Česku to prý nehrozí, protože nemá na rozdíl od Řecka či Španělska vysokou nezaměstnanost) či o exekutorech (situace se dle prezidenta zlepšuje).

Jednou z posledních vět, které Miloš Zeman pronesl, bylo, že není třeba být nešťastný, protože “ano, bude líp”. Na parafrázi volebního hesla hnutí ANO Andreje Babiše ovšem nikdo nijak nezareagoval.

Než odešel, dostal ještě od zástupců Kamaxu dary - kroniku firmy a popelník ve tvaru velkého černého šroubu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy