Zdrogovaný ubodal matku a babičku. U soudu dostal 9 let

ČTK ČTK
12. 12. 2012 13:40
Po skončení trestu by měl být šestadvacetiletý muž umístěn do detenčního ústavu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Liberec - Devítiletý trest ve věznici se zvýšenou ostrahou uložil ve středu Krajský soud v Liberci šestadvacetiletému Petrovi Belančíkovi, který v lednu v České Lípě pod vlivem drog brutálně ubodal svoji matku a babičku.

Po skončení trestu by měl být umístěn do detenčního ústavu. Rozhodnutí soudu není pravomocné, státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na odvolání.

"Není postihován za to, že zabil, protože v tu chvíli za to nemohl. Je potrestán za to, že se přivedl do stavu, který umožnil, že zabil," uvedl při zdůvodnění rozsudku soudce Petr Neumann.

O takzvané zabezpečovací detenci soud rozhodl proto, aby se po odpykání trestu nemohl dostat Belančík na svobodu. "Je nebezpečný ostatním a podle znalkyně léčení v jeho případě neskýtá velkou šanci, že by se mohlo podařit," řekl soudce.

Znalci už dříve u soudu doporučili, aby Belančík zbytek života strávil v detenčním ústavu. Podle nich je naděje na jeho uzdravení velmi mizivá.

Do detenčního ústavu ale nemůže být Belančík automaticky umístěn na doživotí. Každý rok by experti měli jeho stav přezkoumat.

Za své chování nebyl odpovědný

Státní zástupkyně požadovala minimálně osmileté vězení a poté umístění do detenčního ústavu. Obhájce chtěl mírnější trest, kolem šesti let. Nesouhlasí ani s detencí a navrhoval ochranné ústavní léčení. To si přeje i obžalovaný.

"Chtěl bych se dobrovolně léčit. Žít řádným životem, napravit se. Toho, co jsem spáchal, moc lituji," řekl u soudu Belančík.

Belančík s IQ 90 byl původně obviněn z vraždy, Krajské státní zastupitelství v Liberci ale změnilo kvalifikaci případu na zločin opilství. Za to mu hrozí maximálně deset let vězení.

Podle znalců nebyl zdrogovaný Belančík za své chování v době vraždy odpovědný. Je ale odpovědný za to, že se do stavu intoxikace dostal. Pervitin užíval asi deset let a droga ho uváděla do stavu toxického šílenství, kdy míval paranoidní bludy. Dvakrát se proto dostal do ústavu, léčení ale odmítl.

Matku bodl více než stokrát

I před tragickou událostí na českolipském sídlišti Špičák letos v lednu si vzal Belančík pervitin. Spouštěčem jeho agrese zřejmě bylo, že při koupání ve vaně slyšel, jak si jeho matka a babička ve vedlejší místnosti povídají.

Ve svých paranoidních představách zaslechl, že ho chtějí zabít. K hrůznému činu podle psychologa Slavomila Hubálka přispěla kombinace závislosti na drogách a násilných počítačových hrách.

"Jsme přesvědčeni, že došlo v kombinaci těch dvou závislostí k setření hranice mezi realitou a hrou a sehrálo to roli v nesmyslně agresivním ataku na matku a babičku," řekl.

Belančík šedesátiletou matku bodl více než stokrát, osmdesátiletou babičku asi čtyřicetkrát. Hodně ran měly obě ženy v obličeji. Po vraždě křičel na policisty, že je satanovo dítě.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy