Zase ty sinice. Koupání na Máchově jezeře je závadné

ČTK ČTK
8. 7. 2011 8:11
Voda má zhoršenou jakost, citliví lidé by měli být obezřetní
Máchovo jezero má problém se sinicemi každou sezonu.
Máchovo jezero má problém se sinicemi každou sezonu. | Foto: Simona Holecová

Liberec - V rekreační nádrži v Hamru na Jezeře a také na Máchově jezeře na Českolipsku musejí lidé při koupání i nadále počítat s tím, že jsou ve vodě toxické sinice. Ani pro jednu z oblíbených rekreačních vodních ploch však nyní zákaz koupání neplatí. Uvedla to mluvčí liberecké krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

V Hamru na Jezeře hygienici kvůli sinicím koupání zakázali v polovině června. Před koncem školního roku se ale podmínky mírně zlepšily, zřejmě vlivem dešťů a ochlazení. Voda však ke koupání vhodná není. Ze stejného důvodu by měli být citliví lidé obezřetní i v Máchově jezeře, kde má voda zhoršenou jakost.

Máchovo jezero a sinice: Letní klasika

"Doporučujeme se osprchovat. Reakce však může nastat v závislosti na tom, jak často a jak dlouho se lidé koupou," poznamenala Balašová. Obě rekreační místa mívají v létě kvůli sinicím problémy pravidelně.

Ideálního slunečného a teplého počasí posledních dní využilo k návštěvě koupališť množství lidí. Například na koupališti Vápenka v Liberci jich trávila dnešní odpoledne asi stovka.

Hygienici sledují v Libereckém kraji kvalitu vody na více než třech desítkách vodních ploch. Na ostatních koupalištích a přírodních nádržích zatím kontroly nedostatky neodhalily.

Mimo provoz jsou letos v létě koupaliště v České Lípě - Dubici, Heřmanicích nebo v Horní Polici. Voda je v pořádku také v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně. V nich se kontroluje každých 14 dní, následující kontrolu hygienici plánují na příští týden.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy