Zase ty sinice. Koupání na Máchově jezeře je závadné

ČTK ČTK
8. 7. 2011 8:11
Voda má zhoršenou jakost, citliví lidé by měli být obezřetní
Máchovo jezero má problém se sinicemi každou sezonu.
Máchovo jezero má problém se sinicemi každou sezonu. | Foto: Simona Holecová

Liberec - V rekreační nádrži v Hamru na Jezeře a také na Máchově jezeře na Českolipsku musejí lidé při koupání i nadále počítat s tím, že jsou ve vodě toxické sinice. Ani pro jednu z oblíbených rekreačních vodních ploch však nyní zákaz koupání neplatí. Uvedla to mluvčí liberecké krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

V Hamru na Jezeře hygienici kvůli sinicím koupání zakázali v polovině června. Před koncem školního roku se ale podmínky mírně zlepšily, zřejmě vlivem dešťů a ochlazení. Voda však ke koupání vhodná není. Ze stejného důvodu by měli být citliví lidé obezřetní i v Máchově jezeře, kde má voda zhoršenou jakost.

Máchovo jezero a sinice: Letní klasika

"Doporučujeme se osprchovat. Reakce však může nastat v závislosti na tom, jak často a jak dlouho se lidé koupou," poznamenala Balašová. Obě rekreační místa mívají v létě kvůli sinicím problémy pravidelně.

Ideálního slunečného a teplého počasí posledních dní využilo k návštěvě koupališť množství lidí. Například na koupališti Vápenka v Liberci jich trávila dnešní odpoledne asi stovka.

Hygienici sledují v Libereckém kraji kvalitu vody na více než třech desítkách vodních ploch. Na ostatních koupalištích a přírodních nádržích zatím kontroly nedostatky neodhalily.

Mimo provoz jsou letos v létě koupaliště v České Lípě - Dubici, Heřmanicích nebo v Horní Polici. Voda je v pořádku také v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně. V nich se kontroluje každých 14 dní, následující kontrolu hygienici plánují na příští týden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy