Za vraždu na hřbitově v Doksech dostal muž desetiletý trest

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2014 12:49
Dvacetiletý mladík bodl o rok starší oběť nožem kvůli dluhu ve výši 800 korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Liberec - Krajský soud v Liberci potrestal dvacetiletého mladíka za loňskou vraždu na hřbitově v Doksech deseti lety vězení. Jednadvacetiletého muže bodl nožem při hádce kvůli dluhu 800 korun. Za vraždu mu hrozilo až 18 let vězení.

Zároveň musí obžalovaný zaplatit rodině zemřelého přes 670 tisíc korun. Rodina chtěla ještě dalších skoro 14 milionů korun za nemajetkovou újmu, s tímto požadavkem je však senát odkázal na civilní soud.

Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupkyně požadovala nejnižší možný desetiletý trest, obhajoba navrhovala překvalifikovat případ na zabití, kde je trestní sazba od tří do deseti let. Argumentovala tím, že její klient jednal v afektu a silném rozrušení a nebyl schopen racionálně uvažovat. Senát se ale přiklonil k tomu, že šlo o vraždu.

"Takto nelze přistupovat ke konfliktu," uvedla soudkyně Eva Drahotová. Přitěžující bylo, že si s sebou vrah 34centimetrový nůž přinesl, takový lidé běžně u sebe nenosí.

Vrah se v pátek rodině oběti omluvil. Kuchyňský nůž s dvaceticentimetrovou čepelí si vzal na schůzku ze strachu. "Nepřemýšlel jsem nad tím, co se může stát, měl jsem ho pro jistotu," řekl.

Podle obžaloby se mladí muži znali jen od vidění. Pozdější oběť vymáhala pro svého kamaráda peníze, které mu dlužil vrah. Ten byl zase prostředníkem pro svoji kamarádku, jež je potřebovala na potrat. Z dvou tisíc korun ale splatila jen polovinu, po výhrůžkách uhradil obžalovaný dalších 200 korun.

Schůzku na hřbitově loni 23. července inicioval obžalovaný. Přímo u ní kromě něj a oběti nikdo nebyl. Nejbližší svědci byli vzdáleni asi 75 metrů.

Nůž, který měl vrah za pasem vzadu, instinktivně vytáhl po nečekaném a silném úderu do hlavy a ze strachu ho napřáhl před sebe. Pak prý jen viděl krev u druhého muže. Podle soudních znalců byl útok veden velkou silou. Nůž proťal žebro, probodl osrdečník, pravou komoru srdce a zasáhl i dolní okraj levé plíce. Zasažený mladík navzdory rychlé pomoci na místě během několika minut zemřel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy