Za cyklostezku padla pokuta, stavbu inspekce nezakázala

ČTK ČTK
26. 6. 2012 18:23
Stavbu cyklostezky Greenway Jizera na Maloskalsku chtěli zastavit rybáři
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Malá Skála (Jablonecko) - Stavbu cyklostezky Greenway Jizera na Maloskalsku Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nezakázala.

Za nepovolené bagrování v korytě řeky a ohrožení vzácných živočichů udělila pokutu 5000 Kč.

Řekl to ředitel Sdružení Český ráj Jiří Lukeš, které je investorem. Rozhodnutí úřadu není pravomocné.

Podnět k řízení dal rybářský svaz v dubnu. Rybářům nejvíc vadilo přejíždění koryta řeky technikou a používání kamene ze dna Jizery na vlastní stavbu.

Podle nich to vedlo k ničení tůní a poškozování a úhynu ryb a živočichů. Na Maloskalsku v Jizeře žijí státem zvláště chráněné ryby a živočichové jako mihule, střevle či vranka.

ČIŽP mohla udělit pokutu až do výše milionu korun, inspektoři však závažné porušení zákona neobjevili.

"Šlo o formální pochybení. Měli vyřízené všechny papíry a s dotčenými orgány spolupracovali. Měli i závazné stanovisko k zásahu do významného krajinného prvku a pouze dotčené orgány neupozornili, že by měli mít výjimku," uvedla vedoucí Oddělení ochrany přírody ČIŽP v Liberci Iveta Krušková. Proti rozhodnutí úřadu se lze odvolat do 15 dnů.

Rybáři: Je to výsměch

Postih považuje Lukeš za přijatelný. "Byl to formální nedostatek, žádný úmysl. Je to poučení pro příště, abychom si všechny náležitosti pohlídali," uvedl.

Podle něj sice měli stavbaři souhlas od správce řeky ke vstupu do koryta, nezažádali si však o výjimku ohledně biotopu zvláště chráněných živočichů. "Nebylo ale prokázáno žádné větší poškození nebo úhyn vzácných druhů," dodal Lukeš.

Jednatel maloskalských rybářů Jaroslav Dostál je rozhodnutím inspekce zklamaný. "Je to výsměch, jsou tam nevratné změny. Zničil se kus řeky," uvedl.

Podle něj ryby uhynuly, ale dokázat se to nedá. "Nějaké číslo nelze říci, ryby řekou odplavaly. To by inspektoři museli přijet ihned," podotkl.

Více než úhyn ryb ho ale mrzí poničení koryta řeky. "Ryby se časem nahradí, koryto je ale nenávratně poškozené. Je rozježděné a zmizely tůně, kde ryby nacházely útočiště," dodal.

Stezku zvládne i méně zdatný cyklista

Práce na první etapě cyklostezky Greenway Jizera z Líšného do Dolánek u Turnova začaly v dubnu. Zhruba desetikilometrový úsek přijde na 33,4 milionu korun, z evropské dotace se zaplatí bezmála 31 milionů.

Cílem projektu je vybudování bezpečné stezky podél Jizery, kterou zvládne i méně zdatný cyklista. Sloužit bude stezka i místním při cestě do práce, školy či za zábavou.

Výstavba ale má zpoždění. Část z Malé Skály do Líšného se měla otevírat už v květnu, kvůli nestabilnímu podloží se ale práce na tomto úseku protáhnou až do srpna. Sanace podloží si navíc vyžádá 400.000 Kč.

Úsek z Líšného do Dolánek chtějí mít hotový v dubnu příštího roku. Stezka navazuje na rekonstruovanou trasu z Dolánek do Turnova, kterou nechalo město v minulých letech opravit. Je tam jeden z nejlepších úseků pro in-line bruslení v Libereckém kraji.

Cyklotrasa Greenway Jizera by měla v budoucnu vést od pramene řeky až po soutok Jizery s Labem. Do roku 2015 by mělo vzniknout zhruba 190 kilometrů.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Cyklistika - co vše potřebujete k tomuto sportu?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy