Vratislavice odvolaly starostu, Pohanku střídá Preisler

ČTK ČTK
19. 9. 2013 8:58
Opozice Pohankovi vyčítala kromě špatného hospodaření i to, že rozhoduje sám za sebe
Odvolaný starosta Vratislavic nad Nisou Lukáš Pohanka.
Odvolaný starosta Vratislavic nad Nisou Lukáš Pohanka. | Foto: www.lukaspohanka.cz

Liberec - Zastupitelé Vratislavic nad Nisou ve středu odvolali starostu Lukáše Pohanku (Starostové pro Liberecký kraj). Potvrdil to odvolaný Pohanka.

Novým starostou městského obvodu Liberce s 8300 obyvateli se stal jeho dosavadní spojenec Aleš Preisler (Unie pro sport a zdraví), který původně v zastupitelstvu vůbec nebyl a dostal se do něj až po odstoupení svého stranického kolegy Josefa Randáčka.

"Podkladem pro mé odvolání byly stejné věci, jako před 15 měsíci. Jde ale o nesmysly," řekl Pohanka.

Opozice Pohankovi v minulosti vyčítala kromě špatného hospodaření i to, že údajně rozhoduje sám za sebe, neinformuje radu o důležitých krocích a pozastavil i plnění usnesení zastupitelů.

Pohanku se opozice v tomto volebním období pokusila dvakrát odvolat, v 15členném zastupitelstvu ji ale v předchozích případech k tomu chyběl jeden hlas.

Koalici po volbách ve Vratislavicích původně vytvořili Starostové pro Liberecký kraj se šesti mandáty společně s jedním zástupcem ČSSD a podporou komunistického zastupitele Vlastimila Jecha.

Ten se sice později postavil proti Pohankovi, na stranu starosty se ale naopak přidal Aleš Preisler. Ve středu však hlasoval pro Pohankovo odvolání. "Jednoznačně tam došlo k zákulisní dohodě," myslí si Pohanka.

V čele Vratislavic stál pět let, také on se stal starostou v roce 2008 po puči. Tehdy ještě jako člen ODS vystřídal svého stranického kolegu Luďka Oranýho. Pomohl mu k tomu i hlas komunisty, za což ho ODS vyloučila ze strany.

I v roce 2008 byly důvody k odvolání starosty Oranýho obdobné jako ve středu - špatné nakládání s majetkem obvodu a neplnění usnesení zastupitelstva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy