Vondrouš dostal za střelbu na Klause podmínku

Domácí Domácí, Jakub Novák
6. 6. 2013 13:59
Soud čin označil za výtržnictví, ne útok na veřejnou osobu
Pavel Vondrouš před soudem.
Pavel Vondrouš před soudem. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Pavel Vondrouš, který loni v Chrastavě vystřelil z airsoftové pistole na tehdejšího prezidenta Václava Klause, dostal za svůj čin půlroční trest podmíněně odložený na jeden rok.

Obžaloba ho vinila z násilí proti úřední osobě, za což mu hrozil trest od šesti měsíců do šesti let vězení. Vondrouš byl ale nakonec potrestán pouze za výtržnictví.

Vondrouš řekl, že trest považuje za přiměřený. "Udělal jsem něco, co by se nemělo normálně stávat," vysvětlil.

Státní zástupce navrhoval pro Vondrouše podmíněný trest. Po vynesení rozsudku si ponechal lhůtu na odvolání, obhajoba se práva na odvolání vzdala.

Soudní přelíčení začalo hned ráno, a jak se zdá, Vondroušův obhájce začal s procesem už prakticky na chodbě, prohlásil totiž, že bude chtít, aby se celý případ přeložil k jinému, "nezávislejšímu" soudu.

Jako klíčový svědek byl pochopitelně předvolán také sám poškozený, tedy bývalý prezident Klaus. "Je to klíčový svědek, bez něj to nepůjde," řekl k tomu ve středu Vondroušův obhájce Jiří Vyvadil.

Podle slov soudce Lukáše Korpase byl Klaus o konání hlavního líčení vyrozuměn, na čtvrtek však jako svědek volán není. K soudu tak nakonec nedorazil, jeho předvolání by podle předsedy senátu do případu nevneslo nic nového.

Vondrouš ještě den před začátkem procesu odmítal, že by udělal něco, za co by měl být potrestán vězením. "Nechám se ale překvapit. Doufat v něco by bylo dost naivní," řekl kromě toho pro ČTK.

Nešlo o prezidenta

A obvinění odmítal i během soudního přelíčení. "Nešlo o útok na Klause jako prezidenta, stejně tak tam mohl být třeba Kalousek. Například obvinění z velezrady jsem se dozvěděl až později," vypovídá Vondrouš.

Klaus tak podle něj byl jen jeden z představitelů dnešního špatného stavu země. Na čin se tak připravoval asi měsíc po tom, co se dozvěděl, že exprezident přijede do Chrastavy.

Vondrouš vypovídá o střelbě na Klause, podívejte:

"Asi dva týdny jsem přemýšlel, jakým způsobem poukázat na současnou špatnou situaci u nás a že nelze takto pokračovat," vysvětlil u soudu.

Házet vajíčka nechtěl, na to prý už veřejnost nereaguje, a airsoftovou pistoli považoval za bezpečnou zbraň, která neublíží. Koupil si ji a začal trénovat v lese, aby náhodou netrefil nikoho jiného.

"Nevěděl jsem, zda budu moci nějakým bezpečným způsobem svůj protest vykonat, aby ochranka neměla čas reakce a nikomu se nic nestalo," řekl. Využil toho, že byl v davu lidí, kteří se na Klause přišli podívat.

U soudu vypovídal i bývalý liberecký hejtman Stanislav Eichler, podle něhož by z celého případu nevznikla žádná kauza, nebýt novinářů.

Svědci: Klaus nevěřil svým očím

U soudu ve čtvrtek vypovídali i svědci, kteří stáli v blízkosti Vondrouše v době útoku.

Vondrouš vypovídá.
Vondrouš vypovídá. | Foto: Ludvík Hradilek

"Atmosféra byla krásná, o to větší to byl šok," uvedla svědkyně Alena Vydrová. Vondrouš střílel přes její rameno. "Jsem neznalá zbraní. Hlavou se mi honily myšlenky, proč prezident nepadá a neřve bolestí a kde je ochranka. Otočila jsem se a stačila mu říci, ty hajzle, koukej mazat, než ti jednu ubalím. Vzápětí u něj stáli Chrastaváci, kteří ho chtěli zneškodnit," popsala incident.

"Nejvíce mě vyděsila chvíle po střelbě, kdy pan Vondrouš držel zbraň v úhlu, v němž mířila do obličeje malého chlapce," vypověděla svědkyně Martina Rosenbergová.

Poté do Vondrouše strčil Jaroslav Musil. "Byl jsem vykulenej, až později jsem si uvědomil, co se mohlo stát," řekl. Vondrouš podle něj na Klause střílel se slovy, že rozprodal republiku.

Podívejte se: Jak se internet bavil střelbou na Klause

Proti střelci zasáhl i Václav Krček. "Držel jsem ho minimálně dvě minuty a čekal až ochranka nebo někdo jiný povolaný zareaguje. Když se nic nedělo, pustil jsem ho," uvedl.

Podle mínění svědků ale bylo dobře, že ochranka nezareagovala. "Jsem šťastná, že nekonala, co měla, protože by asi došlo k velké katastrofě. Dav byl semknutý a nebylo vidět, kdo střílí," řekla Vydrová.

"Dobře, že to tak vyhodnotili. Kdyby někdo vytáhl zbraň, tak zabije další čtyři lidi za ním. To jsou bohužel fakta," uvedl Krček, který je držitelem zbrojního průkazu.

Všichni také shodně popsali, jak Klaus zareagoval. "Koukl na ruku a podíval se trochu zle, asi taky nevěřil svým očím," řekl Musil.

Vondrouš na Klause vystřelil při otevírání nového mostu v Chrastavě, když prezident procházel davem lidí. Navzdory tomu, že vypálil několikrát a z blízké vzdálenosti, prezidentova ochranka tehdy nezasáhla. Útočník poté z místa odešel a ještě dokonce stihl poskytnout rozhovor novinářům.

Kvůli tomuto fiasku rezignoval ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka a dva členové policejní ochranné služby byli stíháni - Klaus však nakonec jejich stíhání zastavil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy