Voda je plná dusičnanů, těhotné a děti dostanou balenou

Domácí Domácí
29. 4. 2011 10:21
Vodárnu opatření přijde ročně na zhruba milion korun
Foto: Jiří Kropáček

Frýdlant (Liberecko) - Frýdlantská vodárna bude od 1. května rozdávat těhotným ženám a dětem do 5 let balenou vodu. Ta, která teče na Frýdlantsku z kohoutků, totiž překračuje povolené množství dusičnanů. Voda je přesto pitná.

Ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar uvedl, že povolenou hranici dusičnanů překračují jen mírně. Informoval o tom Deník.cz.

"Vloni měla naše voda průměrně necelých 55 miligramů dusičnanů," uvedl Olyšar s tím, že ministerstvem povolené množství je asi o pět miligramů na litr méně. Podle Jana Havlíka z liberecké Krajské hygienické stanice je zásobování rizikových skupin balenou vodou požadavkem Evropské komise.

"Nárok na balenou vodu bude mít zhruba 450 až 500 lidí. Přijde nás to na 600 tisíc až milion korun za rok," uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Vodu si lidé musí vyzvednout osobně v zákaznickém centru vodárny. Krajská hygienička Rena Lukuvková Deníku sdělila, že voda by byla matkám nebezpečná až v koncentraci 80 miligramů na litr.

Evropská unie vodárně dala do roku 2013 výjimku, která jí umožňuje překračovat normy. Do té doby musí společnost s městem najít cestu, jak normám vyhovět. Modernizace vodárny by stála 250 milionů korun, z toho by Frýdlant musel dát asi 90 milionů ze svého. Ty ale nemá. Zbytek by zaplatila Evropská unie.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy