Voda je plná dusičnanů, těhotné a děti dostanou balenou

Domácí Domácí
29. 4. 2011 10:21
Vodárnu opatření přijde ročně na zhruba milion korun
Foto: Jiří Kropáček

Frýdlant (Liberecko) - Frýdlantská vodárna bude od 1. května rozdávat těhotným ženám a dětem do 5 let balenou vodu. Ta, která teče na Frýdlantsku z kohoutků, totiž překračuje povolené množství dusičnanů. Voda je přesto pitná.

Ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar uvedl, že povolenou hranici dusičnanů překračují jen mírně. Informoval o tom Deník.cz.

"Vloni měla naše voda průměrně necelých 55 miligramů dusičnanů," uvedl Olyšar s tím, že ministerstvem povolené množství je asi o pět miligramů na litr méně. Podle Jana Havlíka z liberecké Krajské hygienické stanice je zásobování rizikových skupin balenou vodou požadavkem Evropské komise.

"Nárok na balenou vodu bude mít zhruba 450 až 500 lidí. Přijde nás to na 600 tisíc až milion korun za rok," uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Vodu si lidé musí vyzvednout osobně v zákaznickém centru vodárny. Krajská hygienička Rena Lukuvková Deníku sdělila, že voda by byla matkám nebezpečná až v koncentraci 80 miligramů na litr.

Evropská unie vodárně dala do roku 2013 výjimku, která jí umožňuje překračovat normy. Do té doby musí společnost s městem najít cestu, jak normám vyhovět. Modernizace vodárny by stála 250 milionů korun, z toho by Frýdlant musel dát asi 90 milionů ze svého. Ty ale nemá. Zbytek by zaplatila Evropská unie.

 

Právě se děje

před 36 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy