Vlak ze Semil je zpátky na kolejích, škoda je 1 milion

ČTK ČTK
20. 1. 2012 16:56
Lokomotiva s jedním podvozkem a nápravou vykolejila ve čtvrtek po 15. hodině
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradílek

Semily - Lokomotivu, která ve čtvrtek odpoledne vykolejila na nádraží v Semilech, se v pátek časně ráno podařilo vrátit na koleje.

Provoz na frekventované trati z Liberce do Pardubic byl ale obnoven až kolem 16. hodiny. Oprava poškozené výhybky byla náročnější, než se původně čekalo, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Způsobené škody se podle něj blíží milionu korun.

Rychlík z Pardubic v Semilech vykolejil ve čtvrtek krátce po 15:00 na první výhybce. "Vykolejila lokomotiva jedním podvozkem a jednou nápravou," popsala nehodu mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Při nehodě nebyl nikdo zraněn, pasažéry z vlaku rozvezly do cílových stanic autobusy, které nahradily i všechny další spoje mezi stanicemi Semily a Košťálov.

"Co bylo příčinou nehody, se zjišťuje, jednou z vyšetřovacích verzí je i selhání lidského faktoru," řekl Halla. Výhybka podle něj možná nebyla nastavena tak, jak měla být, proto na ní lokomotiva vykolejila.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy