V Jablonci bude vládnout pět stran, Beitl zůstane primátorem

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2014 11:32
ČSSD v Jablonci nad Nisou nakonec přijala spolupráci s vítěznou ODS, ačkoli spojení s občanskými demokraty strana zprvu odmítala. Primátor Petr Beitl by měl pokračovat ve své funkci.
Jablonec nad Nisou.
Jablonec nad Nisou. | Foto:

Jablonec nad Nisou - V Jablonci se překvapivě dohodla na spolupráci vítězná ODS s ČSSD, jejíž zastupitelé spojení s občanskými demokraty krátce po volbách jednomyslně odmítli.

V koalici bude s nimi ještě Domov nad Nisou, Nová budoucnost a TOP 09, sdělil lídr ODS a primátor Petr Beitl. Koalice bude mít osmnáct ze třiceti míst zastupitelstva, primátorem by měl opět být Beitl.

Koaliční smlouvu podepsali zástupci pěti stran v noci na čtvrtek. "Shodli jsme se na programových prioritách i na rozložení sil ve vedení města v příštích čtyřech letech," uvedl Beitl. ODS obsadí kromě primátora ještě jedno místo náměstka.

"Pro nás jsou priority vyrovnaný rozpočet, dokončení projektu teplárenství a schválení územního plánu," řekl Beitl.

Zbývající dva náměstci budou z ČSSD, konkrétně její lídr, právník Pavel Svoboda, a poslanec Lukáš Pleticha. Dalších pět míst v radě obsadí dva zástupci Domova a po jednom z ODS, Nové budoucnosti a TOP 09. Dosud vládnoucí ODS a Domov tak budou mít v devítičlenné radě většinu pěti hlasů.

Pleticha změnu postoje k ODS zdůvodňuje tím, že jiná možnost nebyla. "Voliči nám to budou určitě zazlívat, ale jinak to poskládat nešlo," řekl. ČSSD měla původně podepsanou koalici s ANO, Změnou pro Jablonec a Novou budoucností. Minulý týden ale ANO kvůli údajným rozporům se Změnou tento projekt po měsíci rozbilo.

"Zkusili jsme vše možné, hodně jsme stáli o koalici s ANO a Změnou, po událostech posledních víkendů jsme to ale vyhodnotili jako ztracený boj. S ANO jsme se nikam neposunuli. Představa, že koalice bude opřená o takového partnera, by byla sebevražda," dodal Pleticha.

Zklamaný z rozpadu předchozí koalice s ANO byl i lídr Nové budoucnosti Pavel Žur. Do spojení s ODS jde kvůli ČSSD, s níž má jeho uskupení podobný program. "Chceme náš volební program naplňovat, zárukou pro mě je spolupráce s ČSSD, proto jdeme do velké koalice," uvedl Žur, který by se měl stát jedním z radních.

I ODS jednala podle Beitla o vytvoření koalice s ANO. "Sociální demokracie ale měla přímý tah na branku," zdůvodnil Beitl, proč se rozhodli pro spojení s ČSSD.

V Jablonci volby vyhrála ODS, která získala stejně jako druhé ANO sedm mandátů. Po čtyřech křeslech má ČSSD a Změna pro Jablonec. Tři získalo uskupení Domov nad Nisou, které poslední čtyři roky ve městě spolu s ODS vládlo. Po dvou zastupitelích mají Nová budoucnost pro Jablonec a TOP 09, jednoho KSČM.

Ustavující jednání zastupitelstva, kde bude zvolen primátor i členové rady města, se uskuteční příští čtvrtek.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy