U Raspenavy na Liberecku hoří les, s hašením pomáhá i vrtulník s bambi vakem

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2018 12:44
Požár, který se nachází zhruba kilometr od restaurace Koza, byl hasičům nahlášen krátce po 7:00.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.firebrno.cz

Raspenava (Liberecko) - U Raspenavy na Liberecku hoří les v obtížně přístupném terénu. Zasaženo je území několika hektarů, je ale menší než prvotní odhad deseti hektarů.

"Na pomoc byl povolán i vrtulník," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. Pro Frýdlantský výběžek, kde leží Raspenava, platí výstraha meteorologů před silným větrem.

"Požár není stále lokalizován, ani ohraničen. Je to velmi nepřístupný terén," uvedla ve 12:00 Bílková. Podle aktuálního odhadu hoří asi na pěti až šesti hektarech.

Požár, který se nachází zhruba kilometr od restaurace Koza, byl hasičům nahlášen krátce po 7:00. Hoří v členitém terénu na hřebeni skalnatého kopce. Hasiči tam mají nataženo přes 600 metrů hadic a z České Lípy si nechali dopravit velkokapacitní čerpadlo. "Je to kvůli tomu, že pod kopec, kde hoří, vede úzká cesta, kde se dvě cisterny nevejdou," uvedla mluvčí hasičů.

Úzká cesta je dlouhá asi čtyři kilometry. "Kyvadlová doprava cisternami je zdlouhavá, proto tam máme čerpadlo a napojili jsme na něj velké hadice. Přes ně vedeme vodu pod kopec i tímto způsobem," dodala.

Hasiči mají na místě požáru 16 jednotek a s hašením jim pomáhá i vrtulník policie. Za dopoledne provedl přes 30 shozů. Bílková předpokládá, že hašení s ohledem na terén a rozsah požáru potrvá nejméně do úterka. Hasiči si zřídili na nedalekém Šolcově rybníku čerpací stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody cisternami a plní tam i bambi vak vrtulníku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy