Tající sníh zvedne řeky. Hrozí záplavy, varuje ústav

ČTK ČTK
28. 2. 2012 14:00
Povodňová pohotovost již platí v Ústeckém kraji. Největší nebezpečí hrozí na Liberecku
Na horách stále leží obrovské vrstvy sněhu. Déšť a oteplení daly tento rezervoár vody do pohybu.
Na horách stále leží obrovské vrstvy sněhu. Déšť a oteplení daly tento rezervoár vody do pohybu. | Foto: Zuzana Hronová

počasí způsobí v následujících dnech zvýšení hladin českých řek. Největší nebezpečí záplav v důsledku tajícího sněhu s deštěm hrozí podle meteorologů v Libereckém kraji.

Povodňová pohotovost se v úterý vyhlašuje pro Ústecký kraj, stav bdělosti pro Liberecký, Královéhradecký, Jihočeský a Jihomoravský kraj.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude platit od úterních 15 hodin do čtvrtečního odpoledne.

"V důsledku oteplení doprovázeného dešťovými srážkami, kdy největší dnešní úhrny se předpokládají v oblasti Jizerských hor, Krkonoš a Jeseníků, bude zrychlené odtávání sněhové pokrývky, které způsobí vzestupy toků," uvedli meteorologové.

Zvýšení hladin až na třetí stupeň povodňové aktivity se očekává na řece Smědé a na Lužické Nise, druhého stupně zřejmě dosáhne Mandrava a Ploučnice.

Hladiny řek, které odvodňují Orlické hory, Jeseníky, Novohradské hory a Vysočinu, se na druhý stupeň povodňové aktivity zvednou jen ojediněle. Rizikovější situace se očekává v povodí Lužnice a Jihlavy, uvedl ČHMÚ.

Současně upozornil na to, že stejně jako v minulých dnech můžou situaci na většině toků stále komplikovat hromadící se ledové kry.

Prohlédněte si, jak bojují s krami v Klášterci nad Ohří

 

Právě se děje

před 59 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy