Studentů ubývá, ubude i gymnázií, hlásí Liberecko

ČTK ČTK
1. 2. 2011 17:56
Víceletá gymnázia přijdou o tisícovku míst
Gymnázia se vylidňují. V Libereckém kraji nastoupilo loni v září kolem 19 tisíc studentů, letos jich má být podle odhadů jen 16 tisíc
Gymnázia se vylidňují. V Libereckém kraji nastoupilo loni v září kolem 19 tisíc studentů, letos jich má být podle odhadů jen 16 tisíc | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Ukončení osmiletého studia na čtyřech ze svých 13 gymnázií plánuje Liberecký kraj. Zůstanou tam jen čtyřletá studia.

Gymnázia mají v budoucnu přijímat o třetinu méně páťáků než dnes. V rámci projektu optimalizace středního školství se kraj chystá zrušit vždy jednu třídu osmiletého gymnázia ve Frýdlantu, Jablonci nad Nisou, Jilemnici a Mimoni.

Víceletá studia na krajských gymnáziích mohou nyní pobrat až 3480 studentů, po redukci jich tam bude jen 2340.

Liberecký kraj je zřizovatelem 13 gymnázií nebo středních škol s gymnázii, většina z nich nabízí jak čtyřleté, tak osmileté studium, liberecké gymnázium F.X.Šaldy i šestileté.

Mimo to působí ještě ve stotisícovém Liberci soukromé osmileté Podještědské gymnázium s kapacitou zhruba 200 studentů.

Frýdlantské gymnázium chce převzít město

Nejasný je zatím osud krajského Gymnázia Tanvald, které nabízí jak čtyřleté, tak osmileté studium. Podle návrhu kraje by se jeho zřizovatelem mělo stát město Tanvald. Zdejší zastupitelé to ale odmítají. Přijde jim to jako nesystémový krok, navíc se jim nechce platit 3 miliony ročně na provoz.

Podle starosty Petra Poláka, by to ale byl nesystémový krok. "Nevidíme důvod, proč bychom měli gymnázium převzít, když zřizovatelem všech ostatních je kraj, navíc by to pro nás znamenalo dát ročně tři miliony na provoz z vlastního rozpočtu," řekl.

Převzetí gymnázia naopak zvažuje Frýdlant, protože město ani studenti nesouhlasí s jeho plánovaným spojením se Střední školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant.

"Pokud není Liberecký kraj ochoten zřizovat osmileté Gymnázium Frýdlant v jeho nedílné plnohodnotné formě, město Frýdlant je připraveno gymnázium převzít jako jeho zřizovatel," uvedl frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS). S plány kraje jsou ale nespokojeni ve většině postižených měst a škol.

Studentů ubývá, školy se redukcím nevyhnou

V Libereckém kraji se první kolo optimalizace středních škol uskutečnilo už v letech 2007 a 2008. Z původních 48 krajských středních škol jich zůstalo 38. Studentů totiž ubývá. V nynějším školním roce, tedy loni v září, jich do středních škol v kraji nastoupilo kolem 19 000, v září 2011 jich má být podle odhadů již jen 16 000.

Podle náměstka libereckého hejtmana pro školství Radka Cikla (ČSSD) budou počty studentů klesat až do roku 2020. Proto se kraj dalším redukcím nevyhne. Plánuje sloučení dalších pěti škol a snížení kapacity z 25 877 míst na 22 634, což představuje 12procentní redukci kapacit.

Už dnes jsou přitom školy naplněné v průměru jen ze 70 procent. Kraj slibuje, že optimalizace zajistí lepší podmínky pro vzdělávání při nižších nákladech. Školy mají mimo jiné opustit sedm budov.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy