Stavba liberecké silnice stojí, brání jí restituentka

ČTK ČTK
3. 2. 2012 15:15
Komunikace, která má zrychlit cestu do Německa a Polska, měla být hotová již v říjnu

Sosnová (Českolipsko)/Hrádek nad Nisou (Liberecko) - Dokončení nové silnice z Bílého Kostela do Hrádku nad Nisou na Liberecku komplikují výkupy pozemků.

Dostavbu zhruba kilometrového úseku od nového mostu ve Václavicích k obchvatu Hrádku brání restituentka, která se nechce vzdát pozemků, řekl v pátek ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) při návštěvě v Libereckém kraji.

Jedná se proto o jejich vyvlastnění, není ale jisté, zda se silnici podaří ještě letos dokončit.

Podle původních plánů měla být silnice hotova už loni v říjnu. Dokončení komunikace patří k prioritám ředitelství silnic a dálnic. "Na stavbu je letos vyčleněno půl miliardy korun, 100 000 z národních zdrojů a 400 000 z evropských fondů," řekl ministr.

Pokud by z nějakých důvodů nemohla stavba pokračovat, peníze podle něj v Libereckém kraji zůstanou a ŘSD je použije na stavbu další části obchvatu České Lípy.

 

Stavba komunikace, která má zrychlit a zkrátit cestu ke státní hranici s Polskem a do Německa, začala v květnu 2009. Na dokončení dvoumiliardového projektu čekají hlavně obyvatelé Hrádku a Bílého Kostela.

"Pro Hrádek bude nový úsek zlepšením a zrychlením dopravního napojení na Liberec," řekl hrádecký starosta Martin Půta. V Bílém Kostele zase pomůže zklidnit dopravu.

Silnice má zrychlit cestu z Německa 

Silnice je důležitá hlavně pro nákladní dopravu, na trase přibývá podle Půty kamionů a ty mají v serpentinách nad Bílým Kostelem často problémy. "Hlavně v zimě tam přibývá nehod," dodal hrádecký starosta.

Silnice je součástí komunikace, která má v budoucnu region napojit na německou dálnici A4 a zrychlit cestu z Německa přes Polsko směrem do Česka a dál k jihu. Přeložka silnice I/35 je posledním úsekem na české straně a bude dlouhá zhruba 7,6 kilometru.

 

"Úsek je stavěn jako dvoupruhový s rezervou na čtyřpruh a i mostní objekty budou už připraveny na případné zkapacitnění," řekl při zahájení stavby ředitel libereckého ŘSD Josef Jeníček.

Starostové příhraničních oblastí Německa, Česka i Polska usilují o lepší silniční spojení už od 90. let minulého století. Pro Liberecký kraj je propojení důležité, protože umožní rychlejší dopravu, pomůže rozvoji regionu i turistiky.

Prioritou je ale projekt zejména pro německou stranu, i proto silnici v Polsku z velké části financuje. Celý tah by měl být hotov v roce 2013, až bude dokončen hraniční most mezi Polskem a Německem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy