Soukromé školy žádají od města dotace, bojují peticí

ČTK ČTK
28. 2. 2011 14:31
Radnice však neví, zda najde v letošním rozpočtu peníze
Liberecký magistrát (ilustrační foto).
Liberecký magistrát (ilustrační foto). | Foto: Portál statutárního města Liberec

Liberec - Dvě soukromé základní školy chtějí z libereckého rozpočtu získat finanční příspěvek na svůj provoz.

Zástupci Křesťanské základní školy a mateřské školy J. A. Komenského a soukromé školy Doctrina tvrdí, že je jejich existence pro město výhodná. Radnice s tím souhlasí, podle primátorova náměstka Jiřího Šolce (Liberec občanům) však zatím podobnou dotaci slíbit nemůže.

Školám, které město samo nezřizuje, ale zřejmě obnoví příspěvek na obědy žáků.

Zástupci rodičů a ředitelé obou škol Šolcovi předali petici proti údajné diskriminaci žáků libereckých soukromých a církevních základních škol. Podepsalo se pod ní 1784 lidí.

Soukromé školy prý vytváří konkurenční prostředí

Kromě dotace na provoz v ní žádají, aby město obnovilo příspěvky na obědy žáků škol, které nezřizuje. Radnice na ně přispívala ještě loni, v letošním rozpočtu ale už peníze nebyly.

Podle Šolce je v tomto bodu shoda. "Konsenzus by našel politickou podporu v zastupitelstvu tak, abychom tuto nerovnováhu, která vznikla při tvorbě rozpočtu, mohli napravit," uvedl. Zastupitelé by podle něj mohli o obnovení příspěvků hlasovat už v březnu a školy by pak dostaly celkem 1,2 milionu Kč. Za první letošní měsíce by peníze čerpaly zpětně.

Soukromé školy vytváří konkurenční prostředí a rozšiřují nabídky v systému vzdělávání. Město však nemá žádná pravidla, jak ke školám jiných zřizovatelů přistupovat.

"Jedná se nám o zavedení dotačního titulu na provoz základních škol, tak jak je to v současné době u mateřských škol. Tam to funguje dobře," řekl ředitel křesťanské základní školy Tomáš Vágner.

Podle návrhu, který školy předložily, by výše dotace na jedno dítě činila 6500 korun s tím, že by jí ale obdržely jen děti, které neplatí školné nebo platí školné nižší než částku odpovídající čtvrtině minimální mzdy.

Soukromou školu dotuje jen Přerov

Šolc upozornil na to, že podobná praxe v Česku běžná není. "My jsme oslovili ostatní statutární města v této zemi, je jich 22, 18 z nich nám odpovědělo, a pouze jedno jediné, a to jest Přerov, dotuje provoz soukromé školy. Jinak se k tomu žádná jiná města nehlásí," uvedl.

Současně ale připustil, že existence těchto škol je pro město přínosem. "To, že děti chodí do jiných škol než do městských, městu šetří peníze, takže by tam nárok na jakousi morální dotaci být mohl," dodal náměstek primátora.

Základních škol zřizovaných magistrátem je v Liberci 19. Kromě nich město zřizuje ještě dvě praktické základní školy a jednu základní školu uměleckou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy