Soud nařídil v kauze lékaře Bartáka vypracovat znalecký posudek na hlavního svědka

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2015 15:47
V úterý rozsudek nad lékařem Jaroslavem Bartákem nepadne. Znalci musí dopracovat do poloviny ledna posudek na osobnost hlavního svědka. Barták odmítá, že by plánoval nějakou trestnou činnost. Podle něj šlo o běžné vězeňské debaty, které nemyslel vážně. Za obviněním vidí komplot jiných vězňů s cílem vymámit z něj peníze a zbavit se ho. Liberecký soud ho už jednou odsoudil, vrchní soud případ vrátil k novému projednání kvůli neúplnému dokazování a chybám v hodnocení důkazů.
Josef Barták u soudu
Josef Barták u soudu | Foto: ČTK

Liberec - Výslechem kriminalisty a znalců pokračoval v úterý dopoledne v Liberci soud s lékařem Jaroslavem Bartákem. Je obžalován z plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí. Barták si ve věznici v Rýnovicích už odpykává dvanáctiletý trest za sexuální obtěžování asistentek.

V tomto případě mu hrozí další trest 15 až 20 let, případně výjimečný trest. Jednání soud odročil na leden, znalci musí dopracovat posudek na osobnost hlavního svědka, kterým je někdejší Bartákův spoluvězeň.

Bartákovy zdravotní potíže

Soud se v úterý konal i přes zdravotní obtíže Bartáka. Kvůli jeho potížím se zády se nekonalo líčení v srpnu, na problémy si stěžoval i v úterý. "Necítím se dobře, budu poslouchat," uvedl Barták. Podle zprávy od lékaře byl schopen líčení absolvovat.

Barták odmítá, že by plánoval nějakou trestnou činnost. Podle něj šlo o běžné vězeňské debaty, které nemyslel vážně. Za obviněním vidí komplot jiných vězňů s cílem vymámit z něj peníze a zbavit se ho. Liberecký soud ho už jednou odsoudil, vrchní soud případ vrátil k novému projednání kvůli neúplnému dokazování a chybám v hodnocení důkazů.

Podle obžaloby plánoval Barták trestnou činnost na podzim 2013 ve Vazební věznici v Liberci.

Chtěl odstranit tři muže

Násilnou smrtí měli zemřít bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann. Údajným vydíráním chtěl Barták získat přes 80 milionů korun, jež hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a k vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska.

V úterý vypovídal pražský kriminalista Josef Mareš. Díky němu se liberecká policie začala případem zabývat. Na Mareše se obrátil přes prostředníka recidivista z liberecké věznice, který je hlavním svědkem v případu. Informoval ho o plánovaných vraždách a vydírání. Aby svá tvrzení doložil, poslal Marešovi přes jiného prostředníka nahrávky, jež ve věznici pořídil. Události staré dva roky si ale kriminalista dnes moc nepamatoval. Argumentoval tím, že v Praze řeší kolem 30 vražd ročně a toto jsou pro něj běžné informace. "I dnes mám dva dopisy v poště, že se stane nějaká vražda," řekl u soudu.

Útěk, únos, vydírání

Důkazy proti Bartákovi stojí částečně na nahrávkách, které pořídil recidivista díky kameře v hodinkách. Jak k nahrávacímu zařízení přišel, se neví. Barták na nahrávkách mluví o útěku, únosech, vydírání i připravovaných vraždách a sepisuje informace k chystaným obětem. Obhajoba důvěryhodnost recidivisty zpochybňuje.

Podle znalců ale případ nahlásil proto, aby se ochránil. "Měl pocit, že by z toho mohl být problém, který by se obrátil vůči němu," uvedla dnes psycholožka Jitka Skramuská. Psycholog Pavel Štych vyloučil, že by se tím chtěl proslavit. "To, že se dostal do zájmu médií, považuje pro sebe za nevýhodné. Toleruje to, ale je mu to nepříjemné," uvedl. Znalci budou muset na žádost Bartákovy obhájkyně svůj posudek dopracovat.

K dispozici dostanou spisy z recidivistovy předchozí trestné činnosti, více než polovinu svého dosavadního života strávil ve vězení. Jeho předchozí tresty dnes soudkyně četla. Před soudem stanul sedmkrát, zejména za majetkovou trestnou činnost, poprvé už v roce 1989 jako mladistvý a naposledy v roce 2008, kdy dostal deset let na ozbrojenou loupež. Soud mu nařídil také protialkoholní léčbu, problém měl i s drogami.

 

Právě se děje

Další zprávy