Skleníky v Polsku svítí jako stotisícový Liberec, lidé si stěžují

ČTK ČTK
15. 2. 2016 18:17
Obyvatele v příhraničních oblastech Liberecka obtěžují zářící skleníky v Polsku. Firma Citronex je vybudovala poblíž elektrárny a pěstuje v nich rajčata a okurky. Světlo skleníků je vidět i ze vzdálenosti 60 kilometrů. Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd ČR budou skleníky do budoucna velký problém. Jednak podle něj mizí živočišné druhy, především hmyz, který je nezbytnou součástí potravního řetězce řady živočichů.
Zářící skleníky v Polsku.
Zářící skleníky v Polsku. | Foto: ČTK

Liberec - Obyvatele v příhraničních oblastech Liberecka obtěžují zářící skleníky v Polsku. Polská společnost Citronex vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów skleníky o rozloze deseti hektarů, kde pěstuje rajčata a okurky a plánuje další rozšíření.

Už dnes ale podle měření astronomů svítí v noci skleníky podobně jako stotisícový Liberec. Na jednání s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (STAN) to řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Půta se snaží dosáhnout zastínění skleníků mimo jiné osobním jednáním s majitelem firmy, ale i cestou mezistátních dohod. Jednal o tom s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), oslovil velvyslance, chystá se za ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Skleníky jdou vidět 60 kilometrů

Světlo skleníků je vidět i ze vzdálenosti 60 kilometrů. Obyvatele na Frýdlantsku a Hrádecku zatím jen obtěžuje. Podle Suchana je to ale do budoucna velký problém. Jednak podle něj mizí živočišné druhy, především hmyz, který je nezbytnou součástí potravního řetězce řady živočichů. "Už teď byl zaznamenán třeba úbytek některých zpěvných ptáků," upozornil.

Přemíra světla je podle Suchana nebezpečná také pro člověka. "Jedině za tmy vzniká v našem těle melatonin a to je neúčinnější antioxidant," vysvětlil. Světelný smog může podle výzkumů odstartovat psychogenní onemocnění a zvýšit riziko civilizačních chorob, jako je rakovina či kardiovaskulární onemocnění.

U elektrárny v Bogatyni už v 70. a 80. letech skleníky byly, firma Citronex ale zastaralé a nevyhovující objekty zbourala a vybudovala špičkové zařízení, které patří k nejmodernějším v Evropě. Rajčaty, okurkami a paprikami chce zásobovat nejen Polsko, ale také sousední Německo a Česko. Pro oblast, kde je vysoká nezaměstnanost, je podobný projekt přínosem. Jeden desetihektarový skleník zaměstná sto lidí, firma jich chce do tří let vybudovat deset, píše na svých internetových stránkách.

"My rozhodně nechceme ten projekt zastavit, jen chceme skleníky zastínit," řekl ČTK náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj).

Světelný smog zhoršuje vztahy

Podle hejtmana Půty chybí v Česku i Polsku legislativa, která by světelné znečištění regulovala. Firma Citronex tak nedělá nic nezákonného. "Rádi bychom uspořádali slyšení na toto téma v Evropském parlamentu, protože většinu znečištění obecně řeší evropská legislativa a možná, že i to světelné by mělo být tématem nějaké evropské směrnice," poznamenal Půta.

Přemíra světla z Polska ohrožuje i Jizerskou oblast tmavé oblohy, která byla v Libereckém kraji vyhlášena v roce 2009 jako první v Evropě. Světelný smog je ale jen jedním z problémů, který zhoršuje vztahy na česko-polské hranici.

S rozšiřující se těžbou hnědého uhlí v Turówě přicházejí na sousedním Frýdlantsku, Hrádecku a Chrastavsku o zdroje pitné vody, sama těžba obtěžuje okolí zejména prachem. K tomu by navíc mohlo Liberecko přijít v souvislosti s vypořádáním územních nároků Polska o pozemky o rozloze více než 120 hektarů. O všech těchto problémech jednal minulý týden hejtman s premiérem. "Shodli jsme se na tom, že obce a kraj si bez pomoci státu nemohou s tímto stavem poradit," dodal Půta.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy